‘2007’deki seçimin şimdiden tartışılması yersiz’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 2007 yılı Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için şimdiden 'kim aday olur, kim seçilir' şeklinde bir tartışmaya girmenin doğru olmadığını söyledi.

Kabulden sonra bir gazetecinin Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger’in “Emine Hanım köşke çıkarsa başını açması lazım” şeklinde bir açıklama yaptığını hatırlatması üzerine Arınç, “Emine Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığından mı bahsediyor Sayın Dülger. Tam takip edemedim. Köşke nasıl çıkacak?” diye konuştu. Bunun üzerine soruyu soran gazeteci, “Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak, Emine Erdoğan da Cumhurbaşkanı eşi olarak çıkacak” diye devam etti. Bunun üzerine Arınç, şöyle dedi: “Konuştuğumuz konunun yanında bu ne kadar önem arz ediyor bunu bilemiyorum. Bir taraftan 26 milyon turist hedefi, 19 milyar dolar gelir beklentisi, turizmin geldiği noktanın hepimizi memnun edişi… Ama sorunuz cevapsız kalmasın. Anayasamızda bu konu bütün ayrıntılarıyla belirlenmiş. Cumhurbaşkanının seçim süresi ne kadardır, bu süre bittiğinde hangi şartlarda seçim yapılacaktır, Meclis’in içinde bir aday olursa nasıl olacak, dışında bir aday düşünülürse kaç milletvekilinin imzasıyla aday olabilecek, kaç turda seçim yapılacak, inanın Türkiye Ccumhuriyeti Anayasası bunun tüm detaylarıyla çok etraflı bir şekilde ortaya koymuştur.”

2007 yılında yapılacak seçim için şimdiden bir şey söylemenin çok faydalı olacağını düşünmediğini dile getiren Bülent Arınç, “Sayın Dülger hangi anlamda, niçin, hangi sebeple bu açıklamayı yaptı doğrusu merak da etmiyorum” dedi. Arınç, “Günümüzün konusu bu değil. Bu konu üzerinde başını açar mı açmaz mı, kim seçilir, kim aday olur… Doğrusu bu tartışmalara girmeyi gereksiz ve yersiz görüyorum. Ayrıca bu konuyu güncel bulmuyorum” şeklinde konuştu.