2007’ye tavaf ederek girecekler

Kutsal topraklarda hac farizasını yerine getiren Türk hacılar 2007 yılına Kabe'yi tavaf ederek girecekler.

Önceki yıllarda yaşanan izdiham olayları göz önünde bulundurularak, Türk hacılar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizesinde, uygun zamanlarda kafileler halinde şeytan taşlamaya götürülüyor.
Hac farizasını yerine getiren Türk hacılar, boş zamanlarında yoğun olarak kaldıkları Mesfele, Aziziye ve Mahpes-ül Cin bölgelerinde Türkiye’deki yakınları için alış-veriş yapıyor.

Kabe’de Ziyaret Tavafı’nı gerçekleştiren Safa ve Merve tepeleri arasında Say’ini yapan Türk hacılar 2007 yılına da tavaf ederek girmeyi düşünüyor.

Bu arada Türkiye’de Kurban Bayramı’nın bugün başlaması nedeniyle hacılar yakınlarıyla bayramlaşmak için telefonlara sarıldı.

51 TÜRK HACI HAYATINI KAYBETTİ

Kutsal topraklarda, 11 Türk hacı daha öldü. Hac farizasını yerine getirirken yaşamını yitiren Türk hacı sayısı, 51’e yükseldi.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gelen Türk hacılardan Uğur Aydın (Uşak İkram Tur 11. kafile), Ahmet Şahin (Gaziantep 7. kafile), Demir Ali Ekincibaş (İzmir 1. kafile), Nazire Aytekin Şensoy (Trabzon 8. kafile), Elife Aslan (Hollanda 1. kafile), Salih Ökten (Şanlıurfa Diana), Ahmet Doğan (Diana), Nesibe Elmas (İstanbul Tez Tur), Remzi Demir (Artur), Hamit Ay (Bursa-Yenişehir
9. kafile) ve Zeliha Yiğit (Almanya Milli Görüş), yaşamını yitirdi.

Kutsal topraklarda 24 Kasım 2006 tarihinden bu yana ölen Türk hacı sayısı, 51 oldu.

Bu arada, Türk hacılar dönüş hazırlıklarına da başladı. İlk hacı
kafilesinin, 4 Ocakta yurda döneceği öğrenildi.