2014 yılında madenlerde en az 354 işçi yaşamını yitirdi

Karaman'ın Ermenek ilçesinde kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt beldesi ile Pamuklu köyü arasında bulunan özel bir şirkete ait linyit kömürü ocağında meydana gelen kazada su altında kalan 18 işçiye henüz ulaşılamadı.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt beldesi ile Pamuklu köyü arasında bulunan özel bir şirkete ait linyit kömürü ocağında meydana gelen kazada su altında kalan 18 işçiye henüz ulaşılamadı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre ise 29 Ekim 2014 itibariyle (Ermenek’te henüz haber alınamayan18 madenci dahil değil) 2014 yılı içerisinde madencilik sektöründe hayatını kaybeden işçilerin sayısı 354. Hayatını kaybeden madencilerin 3’ü kamu madenlerinde çalışırken, 351’inin de özel madencilik şirketlerinde çalıştığı tespit edildi. Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs’ta meydana gelen göçükte 301 madenci hayatını kaybetmişti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin yazılı, görsel, dijital basından takip edebildiği, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler, işçiler ve işçi yakınlarının bildirimleriyle tespit ettiği madenci ölümleri, Türkiye’de maden işkolunda ölümlerin ne kadar çok yaşandığını ortaya koydu. Ermenek’te henüz ulaşılamayan 18 madencinin dahil edilmediği listede, 2014 yılı boyunca şu ana kadar 354 madencinin öldüğü ortaya çıktı. Madencilik işkolunda 3 kamu madeni işçisi, 351 özel maden işçisi can verdi.

Madencilik işkolunda zehirlenme, boğulma nedeniyle 304 işçi; göçük, ezilme nedeniyle 29 işçi; trafik, servis kazası nedeniyle 7 işçi; diğer nedenlerden dolayı (kalp krizi, yıldırım düşmesi) 7 işçi; nesne çarpması/düşmesi nedeniyle 4 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 2 işçi; düşme nedeniyle 1 işçi hayatını kaybetti. Ölen işçilerden 18-27 yaş grubunda 68 işçi, 28-50 yaş grubunda 182 işçi, 51 ve üstü yaş grubunda 11 işçi ve 93 işçinin ise yaşı öğrenilemedi.

Madencilik işkolunda 318 linyit işçisi, 9 taşkömürü işçisi, 9 mermer ocağı işçisi, 6 taşocağı işçisi, 2 feldspat işçisi, 2 kum ocağı işçisi, 2 antimuan işçisi, 2 bor işçisi, 1 altın işçisi, 1 barit işçisi, 1 kireç ocağı ve 1 krom ocağı işçisi can verdi. Madenci ölümleri 302 ile en çok Manisa’da yaşanırken, 7’şer ölümle bu şehri Şırnak ve Zonguldak takip etti. Rapora göre 6 ölüm Isparta’da; 4 ölüm Balıkesir’de, 3’er ölüm Aydın, Bartın ve İstanbul’da; 2’şer ölüm Karaman, Muğla ve Nevşehir’de; 1’er ölüm ise Burdur, Çorum, Elazığ, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Ordu, Samsun ve Tekirdağ’da yaşandı.

‘SU BASKINI UYARISI YAPILMIŞTI, NEDEN DİNLENMEDİ?’

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden yapılan açıklamada Ermenek’te meydana gelen kaza ile ilgili olarak özel maden şirketinin ‘kusurlu’ olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Konya-Karaman bölgesinin kapalı havza olduğu belirtilip linyit madenlerini su basabileceği uyarısı Enerji Bakanlığı’na yapılmıştı. Hal böyleyken bu uyarı neden dinlenmiyor?” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu sorular sorulara yer verildi: “-Çalışma Bakanlığı geçen 19-20 Haziran tarihlerinde madeni denetlemişti. ‘Kapatılma gerektirmeyen eksiklikler’den dolayı şirkete 9 bin lira idari para cezası kesilmişti. Bu mudur kapatılma gerektirmeyen eksiklikler? Yine denetimler ve yeni torba yasa sonrası bölgede bulunan 12 madenin 9’u üretimi durdurmuştu. Has Şekerler’in farkı nedir?
-Has Şekerler Şirketi de rödovans sistemi ile çalışıyordu. 2012 Mayıs ayında devlet maden patronlarına ‘ne üretirseniz alacağız’ uygulamasına geçti. Bu durum üretimin hızlanmasına ve buna paralel olarak işçi sayısının artmasına yol açtı. Aynı durumu Soma’da da belirtmiştik. Enerji Bakanlığı neden rödovans sisteminden vazgeçmiyor?
-Has Şekerler Şirketi’nin sahibi Saffet Uyar daha evvel Soma’da madenci katliamlarına sahne olan Soma Uyar Madencilik’in sahibi Azmi Uyar’ın amcaoğlu. Devlet neden bu ailenin madenlerinde gerekli tedbirleri almıyor?
-Has Şekerler maden ocağında üretim koşulları ilkel ve işçiler örgütsüz. Çalışma Bakanlığı neden sendikal örgütlenme özgürlüğünü güvence altına alacak uygulamaları hayata geçirmiyor?” CİHAN