LYS tercihleri bugün başlıyor!

Bugün başlayacak tercihler 3 Ağustos gecesi saat 23.59’a kadar sürecek.

Üniversite tercihleri için maraton bugün başlıyor. Bugün başlayacak tercihler 3 Ağustos gecesi saat 23.59’a kadar sürecek.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girerek, baraj puanları aştınız ve artık tercih sürecine girdiniz. Doğru, kurallara ve isteklerinize uygun bir tercih listesi hazırlamak en az sınavlarda başarılı olmak kadar önemli. Hatalı hazırlayacağız bir liste sizin herhangi bir programa girmenize engel olacağı gibi, istemediğiniz bir bölüme yerleşmenize de yol açabilir. Bu yüzden de tercihlerinizi dikkatli yapmalısınız.

Bugün başlayacak tercihler 3 Ağustos gecesi saat 23.59’a kadar sürecek. Tercihlerizi bireysel olarak yapacaksınız. Bunun için de ÖSYM’nin sitesinden aday sayfanıza TC kimlik numaranız ve şifrenizle girerek, tercih listenizi oluşturacaksınız. Yaptığınız tercih listesi üzerinde değişiklik yapmak isterseniz 3 Ağustos saat 23.59’a kadar zamanınız olacak. Daha sonra ise değiştirme şansınız olmayacak. Bir de hazırladığınız tercih listesinden bir çıkış almayı ve saklamayı unutmayın.

Bu yıl üniversite yerleştirme sisteminde önemli değişiklikler var. Bunlardan biri de tercih sayısı ile ilgili. Bu yıl adayların 30 değil, 24 bölümü tercih etme hakları var. Çünkü YÖK, 30 tercihin tümünün kullanılmadığını ve adayların yerleştikleri halde kayıt yaptırmadıklarını belirterek, “Kontenjanlar yanmasın” dedi ve tercih sayısını 30’dan 24’e indirdi. Bu yüzden geçen yıla göre 6 tercih daha az yapacaksınız.