’21. yüzyılın savaşları su üzerine olacak’

Ege Üniversitesi (EÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, "Çevresel Göstergeler ve Gezegenimizin Geleceğe Bakışı" konulu bir konferans düzenlendi.

Açılış konuşmasını yapan Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Suat Öksüz, geleceğin uluslararası ilişkilerine su ihtiyacının damgasını vuracağına değinerek, “20. yüzyılda petrol savaşı neyse, 21. yüzyılda su sıkıntısı o olacaktır.” dedi.

Prof. Dr. Ali Rıza Karacan ise dünyanın giderek kirlendiğini ve doğal kaynakların hızla tükendiğini belirtti. Birçok insanın dünyanın nereye gittiğini merak ettiğini ve çevre felaketlerin sebeplerini bilmek istediğini ifade eden Prof. Dr. Karacan insanların kaynakları kullanma konusunda daha bilinçli olması grektiğini söyledi.

Gelecekte ülkelerin gelişmişliğinin farklı kriterlerle belirleneceğini anlatan Karacan, “Ülkelerin gelişmişliğini belirlerken şehirleşme, insan ömrü, çalışma şartları gibi ekonomik ve sosyal göstergeler ele alınır. Günümüzde bu göstergelerin yanına çevere faktörleri de eklenmiştir. Bunlar ülkenin hava, su ve toprak kirlilik oranı, atık yönetimleri, iklim değişiklikleri gibi global etkiye sahip faktörlerdir.” şeklinde konuştu.

Acil önlemler alınmadığı takdirde dünyanın yakın bir gelecekte çok zor durumda kalacağını vurgulayan Karacan, “Ozon tabakasındaki incelme, cilt kanserine sebep olmaktadır. Şu anda 350 milyon kişi bu hastalıkla karşı karşıyadır. Bunun 7 milyonu ise ölümcül boyuttaki cilt kanserlilerdir.” diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerinin hava ve su konusunda önlemler aldıklarını belirten Prof. Dr. Karacan, Türkiye’nin de elini çabuk tutması gerektiğini söyledi.