22 Temmuz seçimine kilitlendik

Dünya medyasının gözü seçimin son virajına giren Türkiye’ye çevrildi.

Önde gelen uluslararası gazeteler sayfalarını Türkiye’nin seçimine ayırırken, 22 Temmuz sonrası senaryoları değerlendirdi.

Türkiye, Pazar günü yapılacak genel seçimler için son viraja girerken, uluslararası basın da seçime kilitlendi. İşte Türkiye’deki genel seçimin dünya basınındaki yansımaları:

ECONOMIST: Economist dergisi son anketlere göre barajı AK Parti, CHP ve MHP’nin geçmesinin beklendiği, DTP’nin de 30 kadar milletvekili çıkarabileceğini yazdı. AK Parti’nin üçte iki çoğunluk alması ve kendi Cumhurbaşkanı adayı için bastırması halinde ordunun devreye girebileceği yorumunun yapıldığı haberde, AK Parti’nin ağır toplarından birinin “Seçimler iki ucu b… değnek. Zayıf bir hükümet ya da askeri darbe seçilecek” dediği ifade edildi. Dergide, bu yorumun biraz abartılı olabileceği değerlendirmesi yapıldı.

LAİK ELİT VE DİNDARLAR NYT: New York Times gazetesi Türkiye’deki liberallerin Türkiye’yi yıllarca yönetmiş olan “laik elite ve onların destekçisi olan askerlere sırtlarını dönüyorlar ve oylarını dindar politikacılara ve çok sayıda bağımsıza vermeye taahhüt ediyorlar” diye yazdı. Gazete, Türk toplumunun son yıllarda önemli ölçüde değiştiğini belirtirken de “Servet ve statü kazanmakta olan dindar Türkler, kamuoyu önüne çıkıyorlar” ifadesini de kullandı

LE MONDE: Fransız Le Monde, DTP’nin bağımsızlar ile yüzde 10’luk baraj aşmayı planladığını belirterek “Kürt yanlısı adaylar 30 kişilik bir grup kurarak gelecek parlamentoda ağırlık sahibi olmayı bekliyor” diye yazdı. Ancak gazete, Güneydoğu’daki “Kürt bölgelerinde oy, kişisel inançlardan çok aşiret dayanışmasına göre veriliyor” değerlendirmesini de yaptı.

PRAGMATİZM KAZANIYOR EL PAİS: İspanyol gazetesi El Pais, “Türkiye’de pragmatizm kazanıyor” başlıklı haberinde “Ilımlı İslamcılar, iyi giden ekonomi sayesinde seçimin favorileri” dedi.

KADINLAR BENİ SEVER

İngiliz Independent gazetesi, Türkiye’deki seçim açmazını, “madenciler, hayat kadınları ve şarkıcıların aşmaya çalıştığı” yorumunu yaptı. Haberde, milletvekili adaylarından İbrahim Tatlıses’in bir mağarada doğduğu, sevgililerinin ‘mor gözlerle’ televizyona çıktığı ve ünlü türkücünün Kadından Sorumlu Devlet Bakanı olmak istediği vurgulandı. Sevgililerine yönelik uyguladığı şiddete gönderme yaparak “Kötü bir şöhretim olduğunu biliyorum” diyen Tatlıses, “Ama ben iyi bir aile babasıyım. Kadınlar beni sever” görüşünü dile getiriyor. İbrahim Tatlıses geçmiş yıllarda söylediği, “Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık” sözüyle Türkiye tarihine geçmişti… Gazete, yüzlerce bağımsız milletvekili adayı içinde de hayat kadınları, madenciler, travestiler, aşırı milliyetçiler olduğu, bunların içinde sadece “milliyetçi Kürtlerin” koltuklara oturabileceği değerlendirmesi yapıldı.