’22 yılda kente 70 bin metrekare yeşil alan’

Mersin'in alt birim Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy, beldenin en büyük eksikliğinin yeşil alan olduğunu belirterek, 2 yılda kente 70 bin metrekare yeşil alan kazandırdıklarını söyledi.

Yücesoy, düzenlediği basın toplantısıyla 2 yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Taksim İnternational Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısına, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il ve ilçe yönetimiyle partiler de katıldı.

Türkiye’deki 3 bin 224 belediye arasında, 12 bin 32 nüfusu ile 61. sırada yer aldıklarını belirten Yücesoy, Akdeniz Beldesi’nin sosyal yapısı itibariyle farklı din, mezhep ve kültüre sahip küçük bir Türkiye olduğunu ifade etti.

Akdeniz’e vizyon kazandırmanın ana hedefleri arasında yer aldığını belirten Yücesoy,”İşsiz insanlarımızı önce meslek, sonra iş sahibi yapmayı amaçlayan Altın Bilezik Projesi, çocuklara ücretsiz süt dağıtımı, semt poliklinikleri, tarihi evlerin kente kazandırılması, spor sahaları yapılması gibi projelerimizi yapacağız demiştik ve bu projeler hayata geçirildi.” dedi.

Kente yeşil alan kazandırılmasının öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirten Yücesoy, bu kapsamda İmar Kanunu’nun 18. maddesini uygulayarak Metropol Miting Alanı’ndan 18 bin 500 metrekare ve tren istasyonu yanındaki Okaliptüs Koruluğu’ndan 22 bin metrekare alanı belediye kasasından harcama yapmadan kente kazandırdıklarını söyledi.

Park sayısını da 105’e çıkardıklarına işaret eden Yücesoy, toplam 70 bin metre kare alanın kente kazandırıldığını belirtti.

Göreve geldiklerinde belediyenin 4.5 trilyon olan borcunun ödendiğini kaydeden Yücesoy, Akdeniz Beldesi ve Mersin’i, Avrupa’nın en çağdaş kentlerinden biri yapmak istediklerini kaydetti.