23 Bin Sağlık Personeli alınacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 2007 yılında 23 bin sağlık personeli alınacağını söyledi.

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yaptığı açıklamada 2007 yılında toplam 23 bin personel almayı planladıklarını belirtti. Bu sayıya pratisyen hekim ve uzman hekimlerin dahil olmadığını belirten Dr. Gümrükçüoğlu “Bu atamalar bu yılın Nisan ayları döneminde muhtemelen daha önceki sınavlarda aldıkları puanlara göre öğrenci seçme yerleştirme tarafından tercihleri esas alınarak yapılacaktır.” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI 20 BİN KİŞİYİ NİSAN AYINDA ALACAK

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu “Sağlık bakanlığı mecburi hizmetle yükümlü olan pratisyen hekim ve uzman hekim arkadaşlarımızın dışında 23 bin 165 personel atamasını 2007 yılı içinde yapmayı planlamaktadır. Bu atamalar bu yılın Nisan ayları döneminde muhtemelen daha önceki sınavlarda aldıkları puanlara göre öğrenci seçme yerleştirme tarafından tercihleri esas alınarak yapılacaktır. dedi.

1500 DİŞ HEKİMİ ALINACAK

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, doktorların bu 23 bin 165 sayısının içinde olmadığını ve 2007 yılı içinde 1.500 kadar diş hekiminin ataması ve 750 ile 1.000 kadar eczacı arkadaşımızın ataması planlanladıklarını ama ağırlık olarak 23 binin içinde hemşire, ebe ve sağlık memurlarının olduğunu söyledi.

Vekil olarak atanacak ebe hemşire uygulamasında da Gümrükçüoğlu, “Malum olduğu üzere 2006 yılı sonuna kadar 3 bin vekil ebe hemşirenin ataması yapılmıştır. 2007 yılından itibaren yılın ilk yarısında tamamlanmak üzere 2400 vekil ebe hemşirenin daha ataması yapılacaktır. Aynen 2006 yılında olduğu gibi bu konudaki yetkili il valiliklerine, il valiliklerinin de devredilmesi ve ilçe kaymakamlılkları tarafından yürütülmektedir. Bu da yine o bölgedeki çalışanlarımızın, o bölgedeki sağlık mesleği mensuplarımızın müracaatları üzerine kamu personeli sınavından aldıkları puanlara göre değerlendirmeyle ve eğer yeterli müracaat olmaz ise diplomalarındaki diploma notuna göre bir sıralama ile yapılmaktadı. Kadroya geçirilmeleriyle ilgili soruda ise şunu söyleyebiliriz; şu an için böyle bir uygulamamız yoktur.” dedi.

Sağlık çalışanlarının atamalarında eş durumunun neden dikkate alınmadığı konusunda da Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Başbakanlığın çerçeve yönetmeliğine harfiyen uyulmakta olduğunu söyledi.