23 Nisan’da vali olan çocuk konutlara zorunlu sığınak yapılmasını istedi

Çanakkale'de 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında valilik makamına oturan ilköğretim öğrencisi, konutlarda sığınakların zorunlu olarak yapılmasını istedi.

Çanakkale’de 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında valilik makamına oturan ilköğretim öğrencisi, konutlarda sığınakların zorunlu olarak yapılmasını istedi.
Vali Güngör Azim Tuna’nın koltuğuna, 18 Mart İlköğretim Okulu 5-B sınıfı öğrencisi Aybüke İrem Dalkıran oturdu. Özellik son zamanlarda televizyonlardaki savaş haberlerinden etkilendiğini söyleyen Dalkıran’ın, yeni konutlarda sığınak yapımının zorunlu hale getirilmesini istedi. Daha sonra bütün çocukların bayramını kutlayan Dalkıran, “Ülkemizde barış olması, her zaman bunun devam edeceği anlamına gelmez. Bu yüzden yeni evlerde sığınak yapılması isteğe bağlı değil, zorunlu hale gelmeli, çünkü dünyadaki devletler yarış içinde. Bütün devletler en üste çıkmak istiyor. Bunun için de ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yüzden biraz endişem var.” diye konuştu. Konuşmaları ve istekleriyle odada bulunanları hem güldüren hem de düşündüren Dalkıran, Çanakkale genelinde işsizlik ve ondan kaynaklanan sıkıntılar olduğunu, bunun için projeler üretilmesini istedi. Çocuk vali, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “İlimizdeki yatırımların arttırılması için çalışacağız. İşsiz ve evine ekmek götüremeyen kimse kalmasın istiyorum. Turistleri şehrimizde daha uzun süre tutacak olanaklar oluşturulmalı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın daha iyi tanıtılması için çalışma başlattık. Bu konudaki çalışmaları destekleyip yatırım yapmak isteyenleri teşvik edeceğim.” dedi.