23 Nisan töreninde öğretmene dayak iddiası

Ümraniye Yenidoğan 19 Mayıs İlköğretim Okulu'nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları sırasında kürsünün yakınında sigara içen üç kişiyi uyaran iki kadın öğretmenin dövüldüğü ileri sürüldü.

Dövülen öğretmenlere destek olmak isteyen yaklaşık 100 öğrenci ve veliler, ellerinde “Öğretmenler bizim sahip çıkalım, Öğretmene uzanan eller kırılsın, Öğrenmek hakkımız engel olmayın” şeklinde dövizler taşıyarak Yenidoğan Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanda Eğitim-Sen üyeleriyle buluşan grup, uzun süre “Öğretmene uzanan eller kırılsın” şeklinde slogan attı.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Hasan Toprak, “19 Mayıs İlköğretim Okulu’nda 23 Nisan törenleri yapıldığı sırada gösterilerin yapıldığı sahneye çıkan üç şahıs, görevli öğretmenler tarafından uyarılmıştır. Bu uyarılar üzerine hakaret ve tehdit içerikli cevap veren kişiler görevli öğretmenlerden birinin üzerine yürümüştür. Okulda diğer öğretmenlerin araya girmesiyle olay yatıştırılmış, fakat bu şahıslar okulun içine girerek sigara içmeyi sürdürmüşlerdir. Bir müddet sonra okula girdiklerinde bu şahıslarla karşılaşan iki öğretmen, sözlü ve fiili saldırıya maruz kalmışlardır. Öğretmenler bu saldırılardan sonra Ulu Önder Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenini yarıda keserek ertelemek zorunda kalmışlardır. Tören için aylardır emek vererek hazırlanan çocuklarımız gösterilerini sunamamışlardır.” diye konuştu.

Hasan Toprak ayrıca, “Yaşanan bu olay son günlerde okullarda tırmanan şiddetin bir uzantısıdır. İki öğretmene yapılan bu saldırı sadece onlara değil tüm öğretmenlere ve toplumun geleceği olan öğrencilere yapılmıştır. Biz öğrencilerimize şiddetin yanlış olduğunu ne kadar anlatsak da linç kültürünü kışkırtan televizyon programları, sosyal, toplumsal şiddet her yönüyle toplumu kuşatmıştır. Öğretmenlerimize yapılan bu tür saldırıların tekrarlanmaması ancak demokratik bilimsel, özgürlükçü bir eğitim anlayışı ile mümkündür” dedi.

Saldırıya uğradıklarını iddia eden öğretmenler Pınar Eylem Toprak ve Işık Karakaya ise, kendilerine saldıran kişiler hakkında yasal işlem yapılması için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Öğrenci velileri ise çocuklarını gönderdikleri okulda öğretmenlerin bile saldırıya uğrayabildiğini belirterek yetkililerin bir an önce önlem almalarını istedi. Basın açıklaması sırasında jandarma ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.