23 Nisan’a coşkulu kutlama

Mustafa Kemal Atatürk'ün bundan tam 86 yıl önce çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta gerçekleştirilen törenlerde coşku içinde kutlandı.

Alanya ve Adana’da aşırı sıcaklardan 11 çocuk baygınlık geçirdi. Ancak çocuklar sıcağa ve yağmura rağmen coşkularından hiçbir şey kaybetmedi.

Başkent Ankara 23 Nisan’ı kapalı havada karşıladı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve beraberindeki heyet Anıtkabir’i ziyaret etti. 19 Mayıs Stadı’nda yapılan kutlamalara ise yağmur muhalefeti gölge düşürdü. Şiddetli yağmur sebebiyle program 45. dakikadan sonra iptal edildi. 19 Mayıs Stadyumu’ndaki törenlerde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bir konuşma yaptı. Konuşmasına çocuklara hitaben “Gül bahçemizin gonca gülleri” diye başlayan Bakan Çelik, “Nasıl ki, toprağa ekilen fidan su ister, bakım ister, yakın ilgi isterse siz çocukların temiz, kirlenmemiş saf ruhu da özgürlük ister, bağımsızlık ister ve esarete karşı mücadele ister.” dedi. Bayram için çeşitli ülkelerden gelen çocuklara da seslenen Çelik, “Hoş geldiniz.” diyerek, dünya çocuklarını Türkiye’de görmekten mutlu olduğunu söyledi.

Vali törende bayıldı

Manisa’daki törenlerde, daha önceden by-pass ameliyatı geçiren Manisa Valisi Refik Aslan Öztürk törende bayıldı. 2 saat ayakta durduğu için tansiyonu düşen Öztürk’e stadyumdaki 112 Acil Yardım ekipleri serum taktı. Antalya’nın Alanya ilçesinde de aşırı sıcaklar yüzünden 3 öğrenci baygınlık geçirdi. Adana’da ise aşırı sıcak altında yapılan törenlerde gösteri grubunda yer alan 8 çocuk aşırı sıcaktan fenalaştı. Çocuklara ilk müdahale sahadaki ambulansta yapılırken, gösterisini sunan çocuklar çimlere oturarak dinlendi. Çocuk Bayramı dolayısıyla Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde düzenlenen gösterilerde ise yabancı müzik kullanılmasına vatandaşlar tepki gösterdi. 23 Nisan’ın ulusal bir bayram olduğunu belirten izleyiciler, gösterilerin Türkçe müzikler eşliğinde yapılması gerektiğini söylediler. Çorlu’daki törenlerde de Cumhuriyet öncesi dönemi anlatmak için ‘kara çarşaf’ giyen öğrencilere garnizon komutanı tepki gösterdi.

Selim Kuvel, Ömer Sarı; Erzurum, Ankara, Manisa, Antalya, Zaman

Ermeni okulunda bayram sevinci

Türkiye ile birlikte birçok ülkede kutlanan 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan bir Ermeni okulu da kutlayarak barış mesajı verdi. TC Moskova Büyükelçiliği, Rusya’daki bazı eğitim kurumlarına destek veren Tolerans Eğitim Kurumu ve Yabancı Diller Kütüphanesi tarafından organize edilen kutlamalara katılımın fazla olduğunu bildirdi. Sözde soykırım tartışmalarının yıldönümü olan 24 Nisan’ın hemen öncesine denk gelmesine rağmen etkinliğe Ermeni öğretmen ve öğrencilerin de katılması dikkat çekti. Programda bir konuşma yapan 1110 numaralı okulun müdürü Seda Galoyan, Türk eğitimciler tarafından İstanbul’a davet edildiğinde gördüğü Boğaz’ın suyunu çok berrak bulduğunu ifade ederek programı organize eden Tolerans’ın sembolünde yer alan zeytin dalının da aynı güzel koku ve temizliği taşıdığını kaydetti. Galoyan, yeni nesillerin sevgi ve hoşgörüyle yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Barışçıl bir dünyanın sağlanması için çocuklara başka kültürlerin ve dünyaların da tanıtılması gerektiğini kaydeden Galoyan konuşmasını, “Çocuklarımız buradaki çiçekler gibi güzel olsun. Bayramınız kutlu olsun.” sözleriyle bitirdi. Tolerans Eğitim Kurumu Başkan Yardımcısı Yılmaz Sadıklı da törende, “Geleceğin dünyası sevginin, hoşgörünün ve birbirimizi kabullenmenin üzerine bina edilecektir.” şeklinde konuştu. Çeşitli etnik unsurlara ait çocukların öğrenim gördüğü 9 okulun katıldığı 23 Nisan programında TC Moskova Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Mahmut Bozan, eğitimcilere birer şilt takdim etti. Moskova’daki Ermeni okulu geçtiğimiz yıl da bir ilke imza atmış ve Rus-Türk okulunun davetlisi olarak 23 Nisan programına katılmıştı. Mirza Çetinkaya, Moskova

Iraklı çocuklara büyükelçilikte tören

Bağdat’taki Türk Büyükelçiliği, Çocuk Bayramı için Türkiye’ye gelemeyen Iraklı çocuklara 23 Nisan programı hazırladı. Büyükelçilik, çocuklara 23 Nisan armağanı olarak bir okulun tamirini üstlenme sözü verdi. Bağdat’ın Veziriye bölgesinde bulunan Veziriye İlköğretim Okulu’ndaki 23 Nisan programında ellerinde Türk ve Irak bayrakları taşıyan Iraklı çocuklar, şiirler ve şarkılar söyleyerek 23 Nisan coşkusunu yaşadı. Törende söz alan Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Arapça seslendiği Iraklı çocuklara Kurtuluş Savaşı’ndan örnekler vererek Atatürk’ün bugünü tüm çocuklara armağan ettiğini söyledi. Ünal Çeviköz, “Bugün 23 Nisan. Türkiye’deki çocuklarımızın bu bayramı dünyadaki tüm çocuklarla hep birlikte kutladığını biliyoruz. Biz istedik ki Iraklı çocuklar da bu bayramı aynı coşkuyla yaşayabilsin.” dedi. Törende bir konuşma yapan Veziriye İlköğretim Okulu Müdiresi Emel Naci Muhammed de, Türk hükümetine ve büyükelçiliğe 23 Nisan kutlamaları ve okulu tamir sözü nedeniyle teşekkür etti.