23 Nisan’ın sloganı; ‘Haydi kızlar okula’

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının bu yılki ana temasını ‘kız çocuklarının eğitimi’ oluşturacak.

Bakan Hüseyin Çelik de tören konuşmasında kız çocuklarının eğitiminin önemi ve kampanyada gelinen nokta konusunda mesajlar verecek.

Geçen sene daha çok sokak ve caddelerde yapılan 23 Nisan etkinlikleri, yağmur ve trafik gibi çeşitli engeller nedeniyle bu yıl tekrar 19 Mayıs Stadyumu’na alınırken, ilçelerde düzenlenecek etkinlikler yine sokaklarda yapılabilecek. Pazar günü sabah saat 8’de Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik başkanlığındaki heyetin il kutlama komitesi, öğretmen ve öğrenci temsilcileriyle Anıtkabir’e çelenk koyma töreni ile başlayacak kutlamalar, saat 10.40’ta Ulus’taki ilk Meclis binasında yapılacak törenle devam edecek.

Burada, kadınlara ilk kez seçme ve seçilme hakkı verilmesinden sonra yapılan 8 Şubat 1935 seçimleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ilk defa seçilen 17 kadın ve 382 erkek milletvekili ile toplanan Meclis’in 1 Mart 1935 tarihli ilk oturumu canlandırılacak. Stadyumdaki törende izciler, ana sınıfları, engelliler ve seğmenler gösteriler sunacak, halkoyunları sahnelenecek.