23 Temmuz’da yeni bir çığır açılacak!

Devlet Bahçeli, ''23 Temmuz sabahı, tüm Türkiye, göstereceği iradeyle tıpkı 88 yıl önce 23 Temmuz Erzurum Kongresi'nde olduğu gibi yeni bir çığır açacaktır'' dedi.

Devlet Bahçeli, Erzurum’daki Cemal Gürsel Spor Salonu’nda Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Ardahan, Bayburt, Kars, Iğdır, Van ve Hakkari illerinden partililerin katıldığı 9. Bölge İstişare Toplantısı’nın açılışına katıldı. Bahçeli burada yaptığı konuşmada, MHP’nin seçim seferberliğinin başladığını belirterek, cumhurbaşkanı seçimi sürecinde yaşananları ve AK Parti hükümetini eleştirdi.

MHP’nin Türkiye’nin buhrandan kurtulması için için yola çıktığını söyleyen Bahçeli, şunları kaydetti:

”İş başındaki AK Parti hükümetinden kurtulmak üzere gösterdiğimiz demokratik tavrın nihayet sonuna gelinmiştir ve seçim sandığı görünmüştür. Partilerin barajı aşmak için birleşme yolları aradığı bu günlerde milliyetçi hareket tek başına iktidara gelmek için kolları sıvamıştır. Son günlerini yaşayan AK Parti hükümeti dönemi, tarihimizde kara bir dönem olarak hatırlanacaktır. Yaklaşan ilk seçimde tamamen tasfiye olacak AK Parti iktidarından geriye adaletsizlik, ilkesizlik ve onursuzluklarla dolu acı hatıralar ve karanlık bir tablo kalacaktır.” MHP’nin milletin kardeş kalmasına engel olmak isteyenlere hiçbir şartta müsaade etmeyeceğini ifade eden Genel Başkan Bahçeli, şöyle devam etti:

”AK Parti iktidarıyla cesaretlenen kuşatma çemberi mutlaka kırılacaktır. MHP kararlıdır. 22 Temmuzda milletimizle kucaklaşmayı beklemekteyiz. MHP, Türkiye’nin geleceğine taliptir. Aziz milletimizin milli ve manevi değerlerine tam bağlığı hedef alan, milletin tamamını kucaklayan, katılımcı, çoğulcu ve demokratik bir anlayışla, hakkaniyeti öne çıkaran anlayışı hakim kılacağız.

Artık Türkiye’nin önceliği seçim sandığına sağ salim ulaşılmasıdır. 22 Temmuz, milletimiz için tarihi bir fırsattır. Bu fırsatın adı MHP’dir.” Yapılacak seçimle MHP’nin tek başına iktidara geleceğine inandığını söyleyen Bahçeli, şöyle konuştu:

”23 Temmuz sabahı, tüm Türkiye, göstereceği iradeyle tıpkı 88 yıl önce 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nde olduğu gibi yeni bir çığır açacaktır. O gün Erzurum’da bir araya gelenler, ‘vatan bir bütündür, parçalanamaz’ demiştir. Bugün de MHP’de bir araya gelenler ‘milli irade bir bütündür’ demektedir. O gün ”manda ve himaye kabul edilemez” denilmiştir. Bugün de milliyetçi hareket, ‘tam bağımsızlık’ demektedir. 23 Temmuzda milletimiz, lider ülke Türkiye’nin kapılarını ardına kadar açacaktır.”

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

AK Parti zihniyetinin milli ve manevi değerleri tahrip ettiğini iddia eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

”AK Parti, milletimizi bölecek söylemler geliştirip Cumhuriyetin temel değerlerine meydan okuyarak, baskı ve dayatmalarla bugüne gelmiştir. MHP’nin uzlaşma önerileri cevap bulmamıştır. Cumhurbaşkanı seçiminin ciddi anlamda bir krize dönüşeceği konusunda sürekli uyarıda bulunduk. Ancak önerilerimiz maalesef yanıtsız kaldı.” Cumhurbaşkanlığının bir siyasi partiyi değil tüm Türkiye’yi temsil eden bir makam olduğunu ifade eden Bahçeli, ”Bu makam demokratik kültür ve ahlakın öne çıkmasına neden olacak bir uzlaşmanın temsili olmalıdır. Böylesi bir makama getirilecek şahsın seçiminde, yalnızca iktidarın sahibi partinin meclis çoğunluğu değil, çok geniş bir mutabakat zemini aranmalıdır. Bu kişinin kimliğinden çok bu makamı taşıyacak liyakatin ilkeleri belirlenmelidir” dedi.

Toplantı, daha sonra, basına kapalı devam etti.