23 yıllık ilçede bir ilk yaşandı

Karabük'ün Yenice ilçesinde bir ilk yaşandı. 1987 yılında ilçe olan Yenice'de ilk kez bir bayan mahalle muhtarı oldu.

Belediye Meclisi’nin aldığı kararla ayrı bir mahalle statüsü kazanan Yirmibeşler Mahallesi sakinleri, muhtarlarını belirlemek için geçtiğimiz hafta sonu sandık başına gitti. İki muhtar adayının yarıştığı seçimde, 519 seçmenden 439’u oy kullandı. 432 geçerli oyun 230′ unu Sakine Nur Yirmibeş, 202 oyunu da İsmet İnam aldı. Sakine Nur Yirmibeş, 23 yıl önce ilçe olan Yenice’nin ilk bayan Muhtarı seçildi. Yirmibeş’in azalarından bir tanesi de kendisi gibi ev hanımı. Yirmibeşler Mahallesi’ndeki seçimde Recep Çolak, Yüksel Akbıyık, Gülizar Çulluk ve İsmet Akbıyık da ihtiyar heyetine seçildi.

Mazbatasını ilçe seçim kurulundan alan Sakine Nur Yirmibeş, bina olmadığı için köy muhtarı olan abisinin yazıhanesinde muhtarlık görevine başladı. Yirmibeş ” Hizmet için aday oldum. Amacım güzel mahallemizi daha da güzelleştirmek. Belediye başkanımızın desteği ile mahalle sorunlarımızı tek tek çözeceğim. İlk olarak mahallemize güzel bir muhtarlık binası yapacağım. Ayrıca muhtarlık binasının yanına mahalle kadınlarının da yararlanabileceği bir sosyal oda yapacağım. Evimin işini de yapacağım, mahallenin işini de.” dedi.

Sakine Nur Yirmibeş, babasın da muhtar olduğunu belirterek “Babam Hasan Çenesiz de muhtar idi. 20 sene Güney köyünün muhtarlığını yaptı. Ağabeyim Niyazi Çenesiz de 29 Mart yerel seçimlerinde TIR köyünden muhtar seçildi. Muhtarlık bize babamızdan gelen bir meslek.” diye konuştu.

İşçi emeklisi eşi Hayrettin Yirmibeş, eşinin muhtar olduğuna çok sevindiğini, kendisine her türlü desteği vereceğini söyledi.