239 hırsızlıktan kayıtlı zanlı serbest

Hakkında hırsızlık suçundan 5 yakalama kararı bulunan Sait Y. gözaltına alındı.

Yapılan incelemede Sait Y. hakkında hırsızlık suçlarından 239 işlem yapıldığı belirlendi. Her seferinde bir iki ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan ve yeni suçlar işleyip tekrar yakalanan Sait Y, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere yine serbest bırakıldı.

EMİNÖNÜ Küçükpazar’da yapılan kimlik kontrolü sırasında Ankara’nın Sincan ilçesinde 5 eve girerek hırsızlık yaptığı iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Sait Y. gözaltına alındı. Zanlıyla ilgili soruşturma başlatan polis, bilgisayar kayıtlarında 30 yaşındaki Sait Y. hakkında daha önceden çeşitli hırsızlık suçlarından 239 kez işlem yapıldığını belirledi. Her seferinde bir süre yattığı cezaevinden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan zanlının 15 gün önce tahliye edildiği ortaya çıktı.

17 YILDA BİRÇOK ŞEHİRDE

Sait Y’nin polis kayıtlarına göre ilk suçunu 1990 yılında Fatih’te işlediği belirlendi. 17 yılda İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, Ankara gibi birçok ilde hırsızlık, oto hırsızlığı, otodan hırsızlık, işyeri hırsızlığı suçlamalarıyla poliste tam 239 kaydı bulunduğu belirlendi. İnfaz Büro Amirliğinde işlemleri yapılan Sait Y. hakkındaki yakalama kararı gereği adliyeye sevk edildi. Haklarındaki yakalama kararları gereği Üsküdar ve Pendik adliyelerine çıkarılan Sait Y. serbest bırakıldı. Böylece Sait Y. hakkındaki işlem yapılan dosya sayısı 244’e ulaştı.

HUKUKÇULAR NE DİYOR

İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu: Bu suçtan insanların kolay serbest bırakılması doğru değil.

Avukat Filiz Saraç: Tutuklama sadece bir tedbirdir. Eğer şüpheli kaçak halde ise tutuklanır. Ama sabit kaldığı yeri ispat ederse serbest bırakılabilir. Söz konusu kişinin hakkında bu suçtan 239 işlem yapıldıysa, demek ki bu ülkede, cezaevine giren insanları ıslah edemiyoruz. Cezaevini ev olarak kullanıyorlar.