’24 kadın hukuk dışı uygulamayla tutuklandı’

Diyarbakır Kadın Paltıformu sözcüsü Hafize İpek, geçtiğimiz gün izinsiz oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle göz altına alına kadınların 'hukuk dışı' uygulamayla tutuklandığını öne sürdü.

Selis Kadın Danışmanlık Bürosu’nda basın açıklaması düzenlelen Hafize İpek, anaların sürece ilişkin demokratik tepkilerini göstermek anlamında protesto eylemi gerçekleştirdiğini, gerçekleştirilen eylem sonucunda 24 kadının tutuklanarak cezaevine konulduğunu söyledi.

“Gözaltı sürecinde salıverme tutanakları imzalatıldığı halde, hukuk dışı bir uygulamayla tekrar gözaltına alınmış ve tutuklanmışlardır” diyen İpek, yıllardır yaşanan şiddet baskı ve hukuk dışı uygulamalara ‘dur’ diyebilmek için barışdan yana olduklarını bir kez daha gösterdiklerini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın Diyarbakır’da konuşmasının Kürt halkında bir güven oluşturduğunu, ancak uygulamların tersine yapıldığını iddia eden İpek, bu güveni tazelemek için demokratik ortamda tepkilerini dile getireceklerini vurguladı.

İpek şöyle devam etti: ” Diyarbakır Kadın Platformu olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaklaştığımız bugünlerde kadınların tartaklanıp, tutuklanmasını hukuk dışı bir uygulama olarak görüyoruz. Analarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz”