24 Kasim’in favori hediyesi kirmizi karanfil

BINGÖL - 24 Kasim Ögretmenler Günü'ne bir gün kala Bingöl'de ögrenciler hediyelerini almaya basladi. En çok satilan hediyeler arasinda kirmizi karanfil birinci sirada yer aliyor.

Önceki yillarda degisik hediyeler alan ögrencilerin bu yil çiçek almayi tercih ettiklerini kaydeden Bektas, “Satislar oldukça iyi ancak piyasada seyyar saticilar tarafindan satilan yapay çiçekler gün geçtikçe artiyor. Ama yapay çiçekler hiçbir zaman canli çiçegin yerini tutamaz. Canli bir çiçege dokunusta insanin içindeki duygularda farklilasir” dedi.

Her çiçegin ayri bir manasi oldugunu belirten Bektas, bazi çiçeklerin tasidigi manalari söyle siraladi; “Kirmizi karanfil sevgiyi, beyaz karanfil temizligi, kirmizi gül aski, mavi gül ilahi aski, fulya çiçegi beni unutma anlamina geliyor. Çiçeklerin krali diye tabir edilen orkide ise, magrur ve duyguyu ifade eder”

Bektas, son olarak özel günlerde çok satilan ve sevgiyi temsil eden karanfilin 1 YTL, gülün ise 3 YTL’ye satildigini bu çiçeklerin tercih edilmesinin nedenlerinden birinin de ucuz olamalarindan kaynaklandigini ifade etti.