24 TV’ye yayın durdurma cezası verildi! Gerekçe ne?

24 TV Yönetmeni Mustafa Hoş, Yayın durdurma cezasının hukukla bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Yayın durdurma cezasının akılla, vicdanla, izanla ve hukukla bir ilgisinin olmadığını söyleyen 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Hoş; “Yüksek Seçim Kurulu’nun yasağı, Nepotizm gibi. Bunu nitelendirecek en önemli kavram, ‘Nepotizm’dir. YSK kayırmacılık yapıyor ve önyargıyla ceza veriyor. Cezalar adil değil. Bu cezanın neye göre verildiği, hangi hukuka dayandırıldığının mantıklı bir açıklaması da yok. Sanki ilan edilmemiş bir sıkıyönetim var. YSK da bu sıkıyönetimin tahakkümcüsü” diye konuştu.

“Yasakçı zihniyeti, seçim sürecine gölge düşürmüştür”

“Bir şeyin haber değeri olup olmadığına YSK nasıl karar verebiliyor? Bunun için bir haber nosyon ve formasyonu gerekiyor” diyerek tepkisini dile getiren Hoş, sözlerini şöyle sürdürdü: ” YSK önyargıyla hareket edip, bürokratik tahakkümle mahkum ediyor. YSK’nın bu yasakçı zihniyeti, seçim sürecine gölge düşürmüştür. YSK, siyasi partilerin televizyonlarda reklam ve tanıtımlarının yapılmasını da yasaklamış, fırsat eşitliğini engellemiştir.”

“Ayrıntılı bir gerekçe yok”

Daha önce Erzurum’daki TOKİ açılışında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını yayınladıkları için uyarı aldıklarını belirten Hoş, “Biz Dünya Odalar Kongresi’nde de Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı yayınladık. Bizimle birlikte tüm kanallar bu kongreyi yayınladı. Tematik bir kanal, başbakanın bu konuşmasını vermeyecek de neyi verecek? Biz tüm partilerin seçim çalışmalarını veriyoruz. YSK, şimdi de 04-10 Haziran 2007 tarihleri arasında bir süreç belirlemiş. Aday listelerinin açıklandığı gün için ceza verildi. Aday listelerini yayınlamak nasıl propaganda olur. Tüm partilerin listesi yayınlandı o gün.” dedi.