245 terörist ‘Etkin Pişmanlık Yasası’ndan faydalandı

245 terörist, 1 Haziran 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 'Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalandı.

Terör örgütünün Irak’ın kuzeyinde bulunan Kandil başta olmak üzere Hakurk, Hınere, Haftanin ve Metina kamplarından kaçan 245 terörist, 1 Haziran 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ‘Etkin Pişmanlık Yasası’ndan faydalandı.

Şırnak, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Bingöl ve Şanlıurfa’da güvenlik güçlerine teslim olan terör örgütü üyeleri, yargılandıkları Diyarbakır’daki ağır ceza mahkemelerinde PKK hakkında güvenlik güçlerine ayrıntılı bilgi verdi. Teröristler, ‘Herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin terör örgütünden gönüllü ayrıldıkları’ gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Diyarbakır adliyesinde son 2,5 yıl içerisinde yargılanan örgüt üyeleri arasında, örgüt kamplarından 45 günlük bebeğiyle kaçan örgüt üyeleri ile 11 yaşındayken teröristlerce kaçırılan çobanlar da bulunuyor. Son olarak Batman’ın Beşiri ilçesinde, 11 yaşındayken bir akrabasıyla birlikte hayvan otlatırken kaçırılan ve teröristlerin yaptığı iğne sebebiyle saçları dökülen kadın terörist, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya başörtüsü takarak katılmıştı. Mahkeme, sanık M.Ş.’yi hiçbir silahlı eyleme katılmadığı için Pişmanlık Yasası’ndan yararlandırıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı. Sanık B.A. ise Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında önemli itiraflarda bulunmuştu. B.A., ABD askerlerinin terör örgütünün Hakurk kampında örgütün üst düzey yöneticileriyle görüşmelerine şahit olduğunu belirterek, “ABD askerleri kampa askerî araçla geliyorlardı.” demişti. Sanık B.A., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

TCK’nın 221/2. maddesi, bir süre önce Hakkari’nin Çukurca ilçesinde güvenlik güçlerinin helikopterlerle dağlara attığı bildiride geniş yer aldı. Bildiride ayrıca, “Karar ver, örgütten ayrıl. En yakın askerî birlik, jandarma veya polis karakoluna git. Sevgiyle karşılanacaksın.” deniliyor.