245 terörist “terörist olmaktan” vazgeçti

PKK'ya ait kamplardan, son 2.5 yıl içerisinde kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 245 terörist çıkarıldıkları mahkemelerde, ''etkin pişmanlık'' hükümlerinden yararlanıp serbest kaldı.

Terör örgütünün Irak’ın kuzeyinde bulunan Kandil başta olmak üzere Hakurk, Hınere, Haftanin ve Metina kamplarından kaçan 245 terörist, 1 Haziran 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ”Etkin Pişmanlık Yasası”ndan faydalandı. Terör örgütü PKK hakkında güvenlik güçlerine ayrıntılı bilgi veren teröristler, ”Herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin terör örgütünden gönüllü ayrıldıkları” gerekçesiyle serbest bırakıldı.

-ÖRGÜT HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER-

Şırnak, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Bingöl ve Şanlıurfa’da güvenlik güçlerine teslim olan terör örgütü üyeleri, yargılandıkları Diyarbakır’daki ağır ceza mahkemelerinde terör örgütü hakkında önemli bilgiler veriyorlar.

Diyarbakır adliyesinde son 2.5 yıl içerisinde yargılanan örgüt üyeleri arasında, terör örgütünün kamplarından 45 günlük bebeğiyle kaçan örgüt üyeleri ile 11 yaşındayken teröristler tarafından kaçırılan çobanlar da bulunuyor.

Son olarak Batman’ın Beşiri ilçesinde, 11 yaşındayken bir akrabasıyla birlikte hayvan otlatırken teröristlerce kaçırılan ve teröristlerin yaptığı iğne nedeniyle saçları dökülen kadın terörist, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya başörtüsü takarak katılmıştı.

Mahkeme, sanık M.Ş’yi hiçbir silahlı eyleme katılmadığı için Pişmanlık Yasası’ndan yararlandırıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı.

Terör örgütü PKK’dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan ve hakkında ”terör örgütü üyesi” olduğu gerekçesiyle dava açılan sanık B.A ise Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında önemli itiraflarda bulunmuştu.

Sanık B.A, duruşmada, ABD askerlerinin terör örgütünün Hakurk kampında örgütün üst düzey yöneticileriyle görüşmelerine şahit olduğunu belirterek, ”ABD askerleri kampa askeri araçla geliyorlardı” demişti.

Sanık B.A, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Bir örgüt üyesi de ifadesinde, sınır ötesi operasyon söylentileri nedeniyle, örgütün elinde bulunan önemli belgelerin kamp dışına çıkartılıp toprağa gömüldüğü yönünde bilgi vermişti.

-TESLİM OLMADA TCK’NIN 221/2. MADDESİ ETKİLİ OLDU-

Teröristlerin teslim olmalarında, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren ve halen yürürlükte olan TCK’nın ”Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde cezaya hükmolunmaz” ifadesini içeren 221/2. maddenin etkili olduğu bildirildi.

-BİLDİRİDE DE YER ALDI-

TCK’nın 221/2. maddesi, bir süre önce Hakkari’nin Çukurca ilçesinde güvenlik güçlerinin helikopterlerle dağlara attığı bildiride geniş yer aldı.

Bildiride ayrıca, ”Karar ver, örgütten ayrıl. En yakın askeri birlik, jandarma veya polis karakoluna git. Sevgiyle karşılanacaksın” deniliyor.