25 çeşit balık pişirme tarifi

Karadeniz sofrasının vazgeçilmezlerinden olan balık pişirme tariflerinin kitabı çıktı.

Emekli bir eğitimci olan Fevzi Çimşit, bu işe ilk olarak Trabzonspor maçlarında el arabasıyla birlikte köfte satarak başladığını söyledi. Çimşit’ten Karadeniz Balıkları adlı kitabında balıkla ilgili olarak, balık etinin faydaları, taze balığın özellikleri, aylara göre hangi balık yenir, balık buğulaması ve ızgarası gibi birçok konuya da yer veriyor.

Fevzi Çimşit, kitap yazma fikrini müşterilerinin sürekli olarak yedikleri balığı nasıl pişirdiklerini sorması üzerine böyle bir karar aldığını belirterek şunları söyledi: “Gelen müşterilerin ‘Bu balık çok güzel olmuş. Bunu nasıl yaptınız?’ gibi sorularıyla karşılaşıyordum. Bunun üzerine bir kitap yazma kararı aldım. Yıllardan beri elde etmiş olduğum bilgi ve tecrübemi bir kitapta toplayarak insanların hizmetine sunmak istedim.”

Akçaabat köftesini dünya markası yaparken Karadeniz balığının unutulduğunu hatırlatan Çimşit konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kimliği, kimyası, rengi, kokusu, huyu suyu farklı olan dört denizimizden biri olan Karadeniz’in kıymetini bilemedik. Japonlar, Avrupa Birliği ülkeleri yılda kişi başına 80- 90 kilogram balık tüketirken, ülkemizde insanlar sadece 500 gram balık tüketiyor. Bu ne kadar acı bir gerçek değil mi?”

Törene katılan Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ise, Fevzi Çimşit’in seçkin mekanı, Karadeniz mutfağının önde gelen menüsünden birisi olan balığa yönelik yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ederek başarılarının devam etmesi dileğinde bulundu.

Trabzon’nun Akçaabat ilçesi Söğütlü Beldesi’nde Fevzi Hoca Balık-Et Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Erdal Büyükculha, Söğütlü Belediye Başkanı Ömer Katırcıoğlu ve Makine Mühendisleri Odası Başkanı Osman Gökhan Bali de katıldı.