25 milyon kaçak cep telefon tespit edildi

Düşük fiyatlı 2,5 milyon kaçak cep telefon tespit edildi, ithalatçı firmalar 1 milyar dolar ceza ödeyecek.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yüksek fiyat ve yüksek modelli telefonları gümrüklere düşük fiyatla beyan ederek ithal edilen 2,5 milyon kaçak cep telefonu tespit ettiklerini belirterek, bu cep telefonlarını ithal eden firmaların en az 1 milyar dolar ceza ödeyeceklerini söyledi. Tüzmen, yapılan bu çalışmanın, Hazine’ye 2 milyar dolarlık bir gelir kazandırdığını açıkladı.
Gümrük Müsteşarlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Tüzmen, devlet- özel sektör ve telekomünikasyon sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürütülen kaçak cep telefonu çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Çalışmaları sonucunda gümrüklerde cep telefonlarının fiyatının gerçek değerinin 10`da biri altında gösterilerek, piyasada kaçak cep telefonu satıldığını tesipt ettiklerini açıklayan Tüzmen, bunun sonucunda devletin ciddi bir vergi kaybının olduğunu söyledi. Tüzmen, 2005 Temmuz ayında 2006 Mart ayına kadar olan incelemelerde bu şekilde 2,5 milyon cep telefonu olduğunu belirterek, bu cep telefonlarından Hazine’ye yaklaşık 2 milyar dolar gelir kazandırıldığını belirtti.

Referans fiyat uygulaması ve yasal uygulamalar sonucunda Türkiye’ye kaçak yoldan giren cep telefonlarında yeni bir metod uygulandığını tespit ettiklerini kaydeden Tüzmen, “Bazı firmalar, yeni bir yöntem deneyerek, yüksek fiyat ve yüksek modelli telefonları gümrüklere düşük fiyatla beyan ederek ithal etmeye başladılar. Son 1.5 aylık çalışmanın sonucunda çok önemli sonuçlara ulaştık. Ekim 2005`den Mart ayı sonuna kadar gerçek değerinin onda biri fiyatlarla yaklaşık 2.5 milyon adet cep telefonu sokulduğunu tespit ettik. Bu yöntemle yapılan ithalatın her ay artarak sürdüğünü gördük. Gizli bir şekilde yaptığımız operasyonlar sonucunda bu işi yapan firmaları belirlemeye başladık. Bu firmaların evraklarının incelenmesi sonucunda gümrüğe beyan ettikleri fiyatlarla Telekomünikasyon Kurumu`na, Gelir İdaresi Başkanlığı`na beyan ettikleri faturaların farklı farklı olduklarını gördük. Özellikle yüksek değerli cep telefonlarının çok düşük fiyat beyan edilerek ithal edildiğini belirledik Son 1.5 aylık dönemde ilk etapta 10 ithalatçı firmaya İstanbul Cumhuriyet Savcığı`nca 13 milyon dolar adli para cezası vermiştir” diye konuştu.

Tüzmen, 2.5 milyon düşük fiyatlı cihaz ithalatı nedeniyle ithalatçı firmaların, devlete en az 1 milyar dolar ceza ödeyeceğini ayrıca, 1 milyar dolar da vergi kaybının önlendiğine işaret ederek, bu çalışmanın devlet kasasına 2 milyar dolarlık gelir getirdiğini yineledi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Tüzmen, bir soru üzerine cep telefonları üzerindeki yüksek vergi yükünün kaçakçılığa etkisinin olduğunu kabul ederek, “Doğal olarak düşük vergi yükü olan komşu ülkelerden yüksek vergi yükü olan ülkeye kaymalar olacaktır” dedi. Tüzmen, kaçak ve düşük fiyatla ithalat yapan firmalara aracı olanların tespit edilmesi durumunda onlar hakkında da yasal işlem başlatacaklarını söyledi.