25 yıldır kimlik mücadelesi veriyor

Kore'de savaşanlar ve savaşmayanlar diye ayrım yapılmasını hazmedemeyen Kore Gazisi Halil Dağlıoğlu, 25 yıldır bu sorunun çözümü için uğraşıyor.

Vatani görevini bitirip tekrar ülkesine dönen Dağlıoğlu, İzmir’de Genelkurmay tarafından 2 madalya ile ödüllendirilmiş.

Yıllar sonra Kore’de savaşanlar ve savaşmayanlar gibi bir ayrım Dağlıoğlu’nu yaralamış. Kore Savaşı sırasında Birleşmiş Milletler (BM) safında savaşan Kore Gazileri arasında; Kore’de savaşanlar ve savaşmayanlar ayrımının yapılmasını hazmedemediği için dernek dahi kuran Halil Dağlıoğlu, bir kaç yıl dernek yoluyla sıkıntılarını kamuoyu ile paylaşmış.

Dernek 2 yıl faaliyette bulunduktan sonra, tüzük gereği kapatılmış. O günden sonra Kore Gazilerini açtığı küçük dükkanında dinleyen Dağlıoğlu, sorunlarını dile getirmek için her yolu denemiş.

Çaldığı tüm kapılardan net bir cevap alamayan Dağlıoğlu, devletin kendilerine sahip çıkmadığı görüşünü savunuyor.

Dağlıoğlu, 1950-1966 yılları arasında Kore’ye gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin aynı emir ve gerekçe ile gittiklerini belgeleriyle ispatlamaya hazır olduğunu söylüyor.

Kore’de binlerce Türk evladının kaybedildiğini anlatan Dağlıoğlu, 16 yıl boyunca Türkiye için bir bütün olarak mücadele veren insanların, hangi gerekçe ile ikiye bölünmesini anlamadığını belirtiyor.

Savaşta ön sırada çarpışanın da, mutfakta patates soyanın da aynı dava için biraraya geldiğini söyleyen Dağlıoğlu, Kore Savaşı sırasında çok sayıda Türk evladının şehit olduğunu ve bir o kadar da insanın yaralandığını hatırlatıyor. Kore’de yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olmaya çalışan Dağlıoğlu, bir çok arkadaşının cephede akli dengesini kaybettiğini ifade ediyor.

1950-1953 yılları arasında Kore’de görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına vatani hizmet tertibinden şeref aylığı, eşleri ve çocuklarınada geniş sosyal haklar tanındığını vurgulayan Dağlıoğlu, 1953 yılından sonraki gazilerin ise bu haklardan yararlanamadığının altını çiziyor.

Yıllardan beri kimlik arayışlarının sürdüğünü anlatan Kore Gazisi, haklarının aranmasına yönelik meclise en ciddi teklifi merhum Bedri İncetahtacı’nın verdiğini dile getiriyor.

Ömrünün sonuna kadar Kore gazilerinin, sorunlarını dile getireceğini anlatan Dağlıoğlu, Kore Savaşı sonrası kendilerine verilen madalyaların bit pazarından alınmadığını, yetkili makamların bu soruna en kısa zaman çözüm bulmasını istiyor.