250 bin şehide 250 bin hatim duası

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından Çanakkale Savaşı'nda şehit olan 250 bin Mehmetçik için 81 ilde 250 bin hatim okundu.

Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu’nda yapılan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra kürsüye çıkan AGD Çanakkale Şube Başkanı Bilal Ayan, binlerce öğrenci ve vatandaşın hatim duası töreni için Çanakkale’ye gelerek şehitlikleri gezdiğini söyledi.

Gençlere sahip çıkmak için bu tür etkinleri yıllardır devam ettirdiklerini belirten AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç, hatim kampanyasının önemine vurgu yaptı. 2015 yılında 250 bin bilinçli genç yetiştirerek şehitliklere geleceklerini vurgulayan Tongüç, “Bir milleti millet yapan önemli olaylar vardır. Çanakkale bu önemli olayların en başında gelen mühim hadiselerden bir tanesidir. Anadolu Gençlik Derneğimiz böyle mühim bir hadiseyi kıymetli organizasyonlarla süslüyor. Bugün dedelerimizin dizlerinin hemen dibinde onlara karşı vazifemizi yapmış olmanın memnuniyeti içindeyiz. Anadolu Gençlik Derneği olarak geleneksel bir etkinlik haline getirdiğimiz bu önemli organizasyon inşallah bundan sonra devam edecektir.” dedi.

Etkinlikte son konuşan ise Necmettin Erbakan oldu. Cep telefonu ile törene bağlanan ve katılımcılara seslenen Erbakan, herkesin Çanakkale’yi iyi anlaması ve tanıması gerektiğine dikkat çekti. Konuşmaların ardından Evrensel Hafızlar Derneği Genel Başkanı Abdulkadir Sağlam tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Etkinlik “Gelibolu” isimli tiyatro gösterisinin ardından hatim duası ile sona erdi.