28 Şubat davası sanık savunmaları ile sürüyor

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. Duruşmaya sanık savunmalarının alınması ile devam ediliyor.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 34. duruşması ile devam ediyor. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde dönemde Genelkurmay Lojistik Dairesi Başkanı emekli Korgeneral Kamuran Orhon ve dönemin Genelkurmay Muharebe ve Elektronik Sistemler Daire Başkanı emekli Oramiral Başkanı Hayri Bülent Alpkaya savunma yaptı.

Batı Çalışma Grubu’nun asıl mağduru olduğunu ileri süren Orhon, “Hakiki mağduruyum ama sanığı olarak bulunuyor. O dönemde Genelkurmay Lojistik Başkanı olduğum sanığım. 28 Şubat sürecinde Genelkurmay Lojistik başkanıydım. Lojistik Başkanlığı’na olarak emir verdiğim hiçbir kurum ve birlik yoktur. Çalışma grubun kurulma kararının alındığı günden ve hükümetin istifa ettiği güne kadar çoğu zaman karargâhta değildim. BÇG toplantılarına katılmadım. Ben ABD’de oğlumun sağlığı ile ilgilenirken istifa eden hükümetin istifa etmesinden sorumlu tutuluyorum” dedi.

BÇG’nin çalışmalarında yer almadığını belirten Alpkaya ise “Bırakın sanık olmayı BÇG hakkında bile yeterli bilgiye sahip değilim. BÇG’nin kurulduğundan haberim var. Ama bana haber verilmediğinden grubun çalışmalarından haberdar değilim. Yaptığımız faaliyetler BÇG2nin hiçbir faaliyeti ile kesişmemektedir. MGK toplantısı ve alınan kararlar hakkından hiçbir bilgim olmamıştır. Alınan kararları daha sonra öğrendim. BÇG’nin kimlerden oluştu ve komuta zinciri kimlerden oluştuğu görülmektedir. Buradan da irtica faaliyetlerine ilişkin konularda komutanlığım yer almamaktadır.” şeklinde savunma yaptı.