28 Şubat davasında salonda bunlar olacak

28 Şubat davası 2 Eylül'de başlayacak ve 6 Eylül'e kadar devam edecek.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan 28 Şubat davasının ilk celsesi 2 Eylül'de görülecek. 103 sanığın yargılanacağı 'Postmodern Darbe' davasına, 6 Eylül'e kadar her gün devam edilecek. Tüm duruşmalar görüntü ve ses sistemiyle kayda alınacak. Duruşma salonuna öncelikle mağdurlar, sanık yakınları ve basın mensupları alınacak.

Postmodern darbe olarak da adlandırılan 28 Şubat dönemine ilişkin, 103 sanığın, 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak' suçundan yargılanacağı dava, mahkemeye kurulan görüntü ve ses sistemiyle kayda alınacak. Davaya bakan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 2-6 Eylül'deki duruşmalara sayılı günler kala hazırlıklarını hızlandırdı. Buna göre, duruşmalar, Ankara Adliyesi'nde yan yana bulunan 10. ve 11. Ağır Ceza Mahkemeleri'nin arasındaki duvar yıkılarak oluşturulan geniş salonda yapılacak. Yenişafak'ın haberine göre Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca salona kurulan görüntü ve ses sistemi ile duruşma kayda alınacak. Görüntüler, mahkeme kalemince daha sonra yazılı tutanağa dönüştürülecek. Tutanaklar, kanunlarda öngörülen şartlara uygun olarak taraflara verilebilecek.

İDDİANAMEYİ SPİKERLER OKUYACAK

Duruşma salonuna öncelikle mağdurlar, sanık yakınları ve basın mensupları alınacak. Salonda, milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri için de yer ayrıldı. İzleyiciler ise salonun durumuna göre kabul edilecek. İddianameyi TRT'den iki spiker okuyacak. Suruşmada, iki mübaşir görev yapacak. Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasıyla başlayacak ve 5 gün sürecek duruşmalarda, ilk önce tutuklu sanıkların ifadesinin alınması bekleniyor. Duruşmanın güvenliğinin sağlanması için çevik kuvvet polisi de adliye içinde ve dışında görev yapacak. Duruşmayı izlemek isteyen basın mensuplarının, bugün saat 12.30'a kadar, şahsen, 13. Ağır Ceza Mahkemesi kalemine gelerek isim yazdırması gerekiyor.

İLK CELSE 2 EYLÜL'DE

Duruşma salonuna, ses ve görüntü kaydeden cihazların alınmasına izin verilmeyecek. İlk celsesi 2 Eylül Pazartesi saat 10.00'da görülecek davaya, 6 Eylül Cuma gününe kadar her gün aynı saatte devam edilecek. İlk gözaltıların 12 Nisan 2012'de gerçekleştirildiği soruşturmada, aralarında emekli orgeneraller Çevik Bir, Erdal Ceylanoğlu, Çetin Doğan, Teoman Koman, Fevzi Türkeri ile emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli korgeneral Kamuran Orhon, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan ve eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de bulunduğu 76 kişi tutuklandı. Tutuklananlardan Albay Mehmet Haşimoğlu, tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetti.

Avukat başvurmuştu

28 Şubat soruşturması, Ankara Barosuna kayıtlı avukat Yunus Akyol'un suç duyurusu üzerine başlatıldı. Türkiye'deki değişik cumhuriyet başsavcılıklarına bulunulan suç duyuruları dilekçeleri de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığındaki soruşturmayla birleştirildi. Suç duyurusunda bulunanlar arasında, 1999'da milletvekili seçilen, TBMM'de yemin edemeyen Merve Kavakçı da vardı.

Tansu Çiller mağdur

Dönemin hükümet ortağı DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile İçişleri Bakanı Meral Akşener'in 'mağdur' olarak gösterildiği iddinamede, H. Celal Güzel, Teoman Rıza Güneri, Şevket Kazan, Şeref Malkoç, Mehmet Bekaroğlu, Merve Kavakçı, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 481 kişi 'müşteki/mağdur' olarak yer aldı.