28 Şubat davasından vicdanları rahatlatacak bir karar çıkmasını istediler

28 Şubat darbesini Ankara Adliyesi önünde protesto eden 28 Şubat İçin Adalet Platformu üyeleri, darbenin toplumun tamamını mağdur ettiğini belirterek, vicdanları rahatlatacak bir yargılama ve hüküm talep etti.

28 Şubat darbesini Ankara Adliyesi önünde protesto eden 28 Şubat İçin Adalet Platformu üyeleri, darbenin toplumun tamamını mağdur ettiğini belirterek, vicdanları rahatlatacak bir yargılama ve hüküm talep etti. Adliye önünde toplanan grup, “Geri kalan 5 kişi de tek ayaküstünde dursun bari”, “İkna olmadık”, “Balansçılar kötü anılmaktan rahatsız”, “Darbede 5, teşebbüste 115” yazılı dövizler taşıdı.

Platform sözcüsü Fatih Altuntaş, yaptığı konuşmada zulüm, baskı ve adaletsizliklerle millete yapılan ihanetlerin yargılandığı 28 Şubat davasının takipçisi olarak toplandıklarını söyledi. Altuntaş, “Unutulmamalı ki ikna odaları kurulmuş, birtakım askerî unsurlar tanklar yürütmüş, hakim ve savcılara brifingler verilmiştir. Halkın seçtiği meşru hükümete her türlü zorbalığı gösteren bu anlayış, etkisi uzun yıllar süren derin travmalara neden olmuştur. 28 Şubat’ta inanç ve özgürlük alanlarına müdahale edilirken hedef alınan düşünceye sahip olmayan, hattâ karşı olan insanların zihinleri kin ve nefretle doldurulmuştur. Toplumdaki çatışma ortamında taraf haline getirilerek mağdur edilmiştir.” dedi. Milyonlarca şahit ve mağdurun bulunduğu davadaki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini aktaran Altuntaş, görmek istedikleri manzaranın, herkesin hukuk ve adalet adına bu davanın takipçisi olması ve insani görevini yerine getirmesi olduğunu söyledi. 28 Şubat darbesinin toplumun tamamını mağduriyete sürüklediğini, bu mağdurların vicdanını rahatlatacak bir yargılama ve hüküm beklediklerini sözlerine ekledi.