28 Şubat Diyarbakır’da protesto edildi

28 Şubat, yıldönümünde Diyarbakır'da protesto edildi

1997 yılında Necmettin Erbakan’ın Başbakanlığı’nı yaptığı Refah-Yol Hükümeti’ne karşı yapılan 28 Şubat post modern darbesi, yıldönümünde Diyarbakır’da protesto edildi. ÖZGÜR-DER Diyarbakır Şubesi üyeleri Ofis Semti Sanat Sokak’ta toplanarak 28 Şubat’ı protesto etti.

Burada açıklama yapan ÖZGÜR-DER yöneticisi Sema Türkmen, 28 Şubat post modern darbesinin 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinden farklı olmasına rağmen sonuçları itibarıyla daha tahripkar olduğunu belirtti.

Türkmen, “28 Şubat’ın terör ve anarşiye karşı değil, suni olarak yaratılan ve sahnelenen irtica ortamı devreye sokulmuş ve bunun üzerinden meşruiyet sağlanmaya çalışılmıştır” dedi.

28 Şubat sürecinin Anayasa Mahkemesi, Danıştay, YÖK, askeri bürokrasi ve çeteler eliyle etkinliğini sürdürdüğünü savunan Türkmen, darbecilerin varlıklarını başörtüsü yasağıyla göstermeye çalıştığını vurguladı.

AK Parti iktidarını da eleştiren Türkmen, “Hükümet kararsız ve çekingen davranıyor. Hükümet şikayet değil, çözüm makamındadır” diyerek AK Parti hükümetinin sorunlara çözüm getirmesini istedi.

Açıklama sırasında grup, “Direne direne kazanacağız”, “Direniş var, yılgınlık yok” ve “Direniş, adalet, özgürlük” şeklinde sloganlar attı. Grup tekbir getirdikten sonra sessiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.