28 Şubatçılar Erbakan’ı överek kurtuldular

28 Şubat davasında yargılanan sanıklar, Erbakan'ı öve öve bitiremedi.

28 Şubat davasında mahkemeden tahliye talep eden sanıklar, darbeyle devirdikleri Refahyol hükümetini ve dönemin Başbakanı Erbakan'ı överek kendilerini savundular.

28 Şubat davasının tutuklu sanıklarından dönemin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç, 'Bizim dönemimizde Sayın Erbakan, Sayın Çiller, koalisyon olmasına rağmen çok başarılı işler yaptılar. Sayın Erbakan askerle çok iyiydi. Askerle hiçbir sorunu yoktu' dedi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklar ve avukatlarının tahliye taleplerine ilişkin beyanlarını almaya devam etti. 'Amirim başbakandır. Bir suç varsa üstleniyorum. Bu işlerle hiçbir ilgimiz yok.' diyen Kılıç, 'Benim şanssızlığım, benim amirimin rahmetli olmasıdır. Hayatta olsaydı lehime tanıklık yapardı' ifadelerini kullandı.

'ERBAKAN 'İRTİCA HASTALIK' DEDİ'

Batı Çalışma Gurubu'nun yasal bir oluşum olduğunu ileri süren Sanık Çetin Doğan ise irtica ile mücadele için dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın da katıldığı toplantılar yapıldığını belirterek, '406 sayılı MGK kararından sonra 13 Mart'ta bir toplantı yapılmıştır, bu toplantı maalesef belgelerde yok. Tansu Çiller'den sonra söz alan Erbakan, 'Sayın Çiller benim sözlerime tercüman oldu irtica bir hastalıktır' demiştir. Bunlar daha sonra basın organlarında da çıkmıştır' dedi. Doğan, 'AKP hükümetleri 2004 ve 2006 yıllarında irtica ile mücadele kapsamında genelge yayınlanmıştır. Bu toplantılar 2009 yılına kadar sürmüştür' dedi.

Topu Karadayı'ya attılar

103 sanığın 'TC hükümetini cebren devirmeye iştirak' suçundan yargılandığı davanın 4. gününde duruşmaya, tutuklu yargılanan 36 sanığın tutukluluk incelemesi ile devam edildi. Tutukluluk incelemesi için söz alan sanıklar, davanın bir numaralı sanığı dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'yı suçladılar. Çevik Bir'in avukatı Vefa Toklu, gerek iddianamede gerek tutukluluğun devamına ilişkin kararlara bakıldığında Genelkurmayın elinde hiç bir belgenin kalmadığını ifade ederek, tüm eylemlerin Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi ve talimatları doğrultusunda Cumhurbaşkanı ve diğer bakanlıklarla MİT ve Emniyet ile paylaşımlar yapılmak suretiyle yürütüldüğünü ileri sürdü ve Karadayı'yı hedef gösterdi.

Gürüz ve 8 sanığa kontrollü tahliye

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ara kararlar açıklandı. Mahkeme, YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz, MGK eski Genel Sekreteri İlhan Kılıç ve Hava Kuvvetleri eski Komutanı Ahmet Çörekçi ile emekli generaller Hakkı Kılınç, Çetin Saner, Hikmet Köksal, Kamuran Orhon, Abdullah Kılıçarslan, İlhan Kılıç ve İzzettin İyigün'ün adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Mahkeme, TSK'dan 'İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler' toplantında ismi 'J Başkanları' olarak geçenlerin açık kimliklerinin bildirilmesini isteyecek.

Kemal Gürüz Çiller'i suçladı

28 Şubat Davası'nın tek sivil sanığı eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, 1995'te YÖK'te görev aldığını, icra etmekle suçlandığı 'Yavuz Psikolojik Harekat Planı'nın ise 1992'de Tansu Çiller tarafından onaylandığını öne sürdü. Gürüz, o dönemde YÖK Başkanlığı görevini, halen AK Parti Milletvekili olan Mehmet Sağlam'ın yürüttüğünü kaydetti. Gürüz, El Ezher'in denkliğinin 12 Temmuz 1994'te Mehmet Sağlam tarafından kaldırıldığını söyledi. YÖK'te bulunan mavi ve yeşil rehberleri, arşiv memurlarının kendilerine göre hazırladığını iddia eden Gürüz, bunların fişlemeyle ilgisi olmadığını savundu. Gürüz, o dönemde Çevik Bir ile randevu alarak görüştüğünü söyledi.

'Türkiye adına tarihi bir dava'

Dr. Ömer Bolat, 28 Şubat döneminde yaşanılanların Türkiye için ibret dolu olduğunu belirtip, '28 Şubat davası Türkiye adına tarihi bir dava' dedi

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜSİAD eski Başkanı Dr. Ömer Bolat, '28 Şubat davası tarihi bir dava' dedi. Moral FM'de yayınlanan Sabah Gündemi programına katılan Bolat, 28 Şubat davasının görülmeye başlandığını günlerde bu süreci bilmeyen 45 milyona yakın bir nüfus olduğuna dikkat çekerek, '17 yıl önce yaşanan zulümleri bugünleri bilmeyenlere anlatmak çok önemli' dedi. Türkiye'deki darbeler tarihinin bir halkası da 28 Şubat'tı diyen Bolat, 'Bu ülke topraklarında 104 senedir darbeler yaşanmaya devam etti' dedi.

ARTIK DARBELER YARGILANABİLİYOR

Türkiye Cumhuriyeti'nin 90 yıllık tarihinde 29 tane darbe girişimine maruz kaldığı bilgisini veren Bolat, Mısır'da Mursi'nin yaşadıkları ile 54. Hükümet Başbakan'ı Erbakan'ın yaşadıklarının benzerliklerine dikkat çekti. Bolat, 80 sene soruşturulmayan darbelerin artık yargıya intikal ettiğini 12 Eylül'ün, 28 Şubat'ın, Balyoz darbe planı ve Ergenekon'un yargılanabildiğini ifade etti.

YENİŞAFAK