‘28 Şubat’ta bizi de askeri de kandırdılar’

Refahyol hükümetinin yıkılmasında önemli rol oynayan eski Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, 28 Şubat sürecinde irtica söylentileri ile hem kendilerinin hem de askerin kandırıldığını vurguladı.

Refahyol’dan sonra Anasol-D hükümetinin kurulduğunu hatırlatan eski Bakan, daha sonra yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi: “Askerin MGK’ya getirdiği 15-16 maddelik ‘irticanın önlenmesi paketi’ vardı. Ne beklersiniz? Yeni hükümet bunu hemen uygulamaya başlasın, onun için gelmiş çünkü. Hayır, uygulanmadı, her şey savsaklandı. Ben de o zaman şöyle düşündüm. Demek ki, irticanın önlenmesi gibi öne sürülen iddialar aslında gerçek değildi. Medyanın körüklemesiydi. Sadece iktidar değişikliği istendi.”

Aktuna, bu düşüncesini dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’ya da aktarmış. “Karadayı Paşa ile konuştum. Hatta şöyle söyledim: Valla bakın galiba bizi kandırdılar.” diyen eski Bakan, Karadayı’nın müspet veya menfi hiçbir tepki vermediğini ifade ediyor. Aktuna, bu konuşma geçtiğinde Karadayı’nın halen görevde olduğunu da belirtiyor. Aktuna, o dönem yaşananların perde arkasını şöyle anlatıyor: “Medya bizi zorluyordu, koalisyonun bozulması için. Asker de zorluyordu. Toplantılar yapıyordu. Hâkimleri çağırıyor, brifingler veriyordu. Karadayı Paşa’ya dedim ki, ‘Sizi ve bizi acaba gaza mı getirdiler, kandırdılar mı?’ Çünkü haklı yere soruyorum. Çünkü hükümet değiştiği zaman yeni gelen hükümetin ilk işi, o maddeleri uygulamak olmalıydı. Bunların hiçbiri yapılmadı. Demek ki birtakım çevreler Refahyol’dan istediklerini bulamadı. Orayı yıkmak için üzerine şeriat, irtica mirtica diye körükleyip yüklendiler. Müsait malzeme de vardı ellerinde. O günleri biliyorsunuz… Eski konuşmaları alıyor, getiriyor, televizyondan veriyor. Bizim Reha Muhtar her gece bunlarla bombardıman ediyor; bütün bunların sonunda ne bekliyorsun? Biz de fedakarlık etmişiz. Bakanlığımızı bırakmışız. Hükümet değişsin, bütün önlemler alınsın.” 28 Şubat öncesi sürekli Genelkurmay ile irtibatta olan Aktuna, istifa etmesi için askerden herhangi bir telkin almadığını, kendi inisiyatifi ile hareket ettiğini söylüyor. Ancak Karadayı Paşa’nın kendisine, “Bu iktidarın devamını kabul etmiyoruz. Bu koalisyon bozulmalı, Türkiye için zararlı bir koalisyondur.” dediğini doğruluyor. Sık sık Karadayı Paşa’yı ziyaret ettiğini hatırlatan Aktuna, onun Türkiye’yi bir rejim bunalımına girmekten kurtardığını söylüyor.