29 Kisinin borcu yüzünden 750 kisi icralik oldu

Çiftçiler zarara ugramamak için üzerlerine kayitli ne varsa elden çikarmaya çalisiyor.

Elbeyli Tarim Kredi Kooperatifi’nden 1999 yilinda gübre, mazot ve tarimsal alet kredisi alan 29 çiftçi belirlenen zaman diliminde borçlarini ödeyemedi. Tarim Kredi Kooparatifi ise alacaklarini tahsil için kanuni yollara bas vurdu. Çiftçilerin iddiasina göre borçlularin kapisini çalmayan kooperatif, kefil olarak görülen 750 kisiye icra emri gönderildi. Olayin daha ilginç yani ise icraya verilenlerin kefil olduklarindan haberdar olmamalari.

Konuyu takip eden Il Genel Meclisi Üyesi Mehmet Agcabay, kooperatifin batik parasinin olmadigini, çiftçilerin ürünleri para etmeyince borçlarini zamaninda ödemede geciktiklerini belirtti.

Agcabay, “Olayi milletvekillerimize de aktardik. Edindigimiz bilgilere göre kefil yazilirken keyfi yazilmis. Malzeme alan 29 kisi birbilerine kefilmis gibi göstermis. Kefillerin de haberi yok. Kooperatif yetkilileri daha borçlulardan paralarini talep etmeden kefilleri icraya vermisler. Böyle birsey olamaz. Önce borçlu olanlara borçlarini ödemeleri konusunda müsaade verilir sonra kefillere yönelik bir çalisma baslatilir. Bu yapilan usule uygun degil.” ifadesini kullandi.

Adi kefiller arasinda yer alan çiftçilerden Cevdet Kördeve ise, “300 arkadas bir araya gelip mahkemeye gidecegiz ve hakkimizi arayacagiz. Beni kefil olarak yazmislar simdi ilçede neredeyse kefil olmayan dolayisiyla icralik olmayan kimse yok gibi. 29 kisi borcunu ödemedi diye kefil olarak yazildigimiz için bizim elimizdeki traktörlere ve diger araçlara el konulacak.” dedi. Çiftçiler, milletvekillerinin araya girerek Kooperatifin icra emirlerini direk borçlulara yönlendirmesini bekliyor.