’29 Mart öncesi ceset torbası satıldığı iddiaları uydurmadır’

Vali Erdoğan Gürbüz, 29 Mart'ta meydana gelecek güneş tutulması öncesinde yayılan deprem korkusu ve Tokat'a esnafın ceset torbası sattığı iddialarının tamamen fısıltı gazetesinin uydurması olduğunu söyledi.

Bir basın mensubunun, Fırat Üniversitesi Metal bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’ın “29 Mart -10 Nisan arasında Tokat ve Amasya’da meydana geleceği” iddiasını hatırlatması üzerine Gürbüz, “Dünyada henüz daha depremin ne zaman olacağını tespit edecek bir alet icat edilmedi. Bunlar tamamıyla ilme, bilime aykırı varsayımlardır. Deprem şu anda olabilir, yarın da olabilir, hiçte olmayabilir. Anadolu topraklarında depreme maruz kalıyoruz. Her an depreme hazır olmalıyız. İnsanı deprem öldürmez. İnsanları öldüren inşa ettikleri binalar, yanlış yerleşim planlarıdır. İlimizde mütaehhitleri sağlam bina yapmaya teşvik ediyoruz. Okullarımızda öğrencilere deprem konularını ders olarak verdiriyoruz. Bilinçli bir toplum olarak yetişmelerini sağlıyoruz. Deprem 5 dakika sonra da olabilir, 500 sene sonra da olabilir. Yarından itibaren konunun uzmanları Reşadiye ve Niksar’da halkı bilinçlendirici konferansları verecekler. Profesörler incelemelerde bulunacaklar. Halkımızın kesinlikle paniğe kapılmasına gerek olmadığını, ülkemizin zaten bir deprem ülkesi olduğunu ve her zaman depreme hazırlıklı olunması gerektiğini kanısındayım.” cevabını verdi.

Gürbüz, güneş tutulması ile ilgili deprem olacağına dair bilim ve ilim adamlarının ispatlanmış varsayımları olmadığını ifade etti. Vatandaşların fısıltı gazetesinin dedikodusuna kesinlikle inanmamasını isteyen Vali Gürbüz, “Son günlerde esnafların ceset torbası sattığına dair artan iddialar da asılsız. Böyle bir şey mümkün değil ve ceset torbası alındığına dair tüm iddialar yalan” şeklinde konuştu. Vali Gürbüz, güneş tutulmasının en iyi izlenecek yerden birisinin Tokat olduğuna dikkat çekerek, o gün bir etkinlik yapılacağının müjdesini de verdi.

Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek, ceset torbalarının Tokat’a geldi iddialarına, “Rutin olarak aldığımız ceset torbaları var, fakat bunlar aylık geliyor ve cenaze işlemlerinde kullanılıyor. Esnaf ceset torbası satabilir. İhalelere girebilir. Bunun yasak olduğunu sanmıyorum. Bu ülkede depremden geçinen insanlar var” dedi.