’29 Nisan eylemini engelleyemeyiz’

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı basın sözcüsü, 29 Nisan'da düzenlenecek olan barış eylemini kanunen durdurma yetkileri olmadığını söyledi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te hafta sonu düzenlenecek barış eylemi öncesi Cihan’a açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı basın sözcüsü Dosalı Esenaliyev, “Eylemi kanunen durdurma yetkimiz yok. İktidar ve muhalefet sorunlarını konuşarak anlaşabilir” dedi.

“Miting ve eylem türü olayların Cumhurbaşkanlığı tarafından hoş karşılanmadığını belirten Esenaliyev, “Kanunen izin verildiği takdirde herkesin eylem yapmaya hakkı var. Bişkek Belediyesi tarafından güvenlik açısından tedbirler alındı. Barış yürüyüşü diye adlandırdığımız eylem umarım olaysız tamamlanacak” dedi. Son yıllarda sayıca artan eylemlerin ülkedeki yabancı yatırım ve turizm alanındaki kalkınmaya zarar verdiğini kaydeden Esenaliyev, “Muhalefet ile iktidar, eylemler ile değil birarada diyalog içinde sorunlarını çözebilir. Konuşarak, anlaşarak çözüme gidilir. Eylem yapmak kimi için gerekli kimi için zarar getirecek bir olay” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in ilk resmi ziyaretini Rusya’ya yaptığını hatırlatan basın sözcüsü Esenaliyev, önümüzdeki günlerde Türkiye ziyaretinin gündemde olduğunu ancak tarihin belli olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı olarak ilk resmi ziyareti öncesi kardeşi Cusup Bakiyev’in vefatı, Kırgız liderin Türkiye ziyaretini ertelemesine neden olmuştu.