2Vangölü havzası kuş gribi açısından en riskli alanlardar biri’

Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Vangölü havzasının kuş gribi açısından Türkiye'nin ve dünyanın riskli alanlarından biri olduğunu söyledi.

2,5 saat süren toplantıya sivil toplum örgüt temsilcileri, kurum amirleri, din görevlileri ve muhtarlar katıldı. Toplantı da İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu ve Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Arif Sivri’nin kuş gribi hastalığının insanlar ve hayvanlar açısından taşıdığı riskler ve alınacak önlemler anlatıldı.

Vangölü havzasının kuş gribi açısından Türkiye’nin ve dünyanın riskli alanlarından biri olduğunu kaydeden Tanılır, bunu da sebebinin göçmen kuşların güzergahlarının buralardan geçmesine bağladı. Göçmen kuşların geçiş noktalarını değiştirmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Tanılır, bölge halkının da bunu bir gerçek olarak kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Kuş gribi ile mücadelede kesin çözümün kanatlı kümes hayvanlarının itlafına bağlı olduğuna işaret eden Tanılır, Çin’de görülen bu hastalık sonrasında 100 milyon kanatlı hayvanın bu ülkede itlaf edildiğini kaydetti. Şu anda Van’da itlaf çalışmalarını bir zaruret olarak gördüklerinin altını çizen Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, bu çalışmanın da kamu sağlığı ve insan sağlığı açısından hayati önem taşıdığını ve tamamlamak zorunda olduklarını bildirdi.

Toplantıda, Tarım Bakanlığı’ndan ruhsat alarak bütün hijyen şartlarına uyan kapalı tavuk işletmelerinde üretilen ürünlerin (etlerin) ve yumurtaların bir risk olmadığı konuşuldu. Bu ürünlerin tüketilmesinde de herhangi bir sakınca olmadığını ifade eden Vali Tanılır, “Ambalajlı ve markalı olması üzerinde sağlıkla ilgili bilgilerin olması şartı ile veteriner hekim raporu ile bunlar nakledilebilir, taşınabilir, alınabilir, satılabilir, tüketilebilir. Bunlar açısından bir sakınca söz konusu değil.” dedi.
İTLAF EDİLEN HAYVANLARIN PARASI ÖDENECEK
İtlaf edilen hayvanların parasının son kuruşuna kadar devlet tarafından ödeneceği söyleyen Vali Tanılır, “Eğer bayram tatili araya girmemiş olmasaydı bunların bedellerini Tarım Bakanlığı’ndan getirtip ödemeye başlamış olacaktık. En kısa sürede para transferi yaparak itlaf bedellerini ödemeye başlayacağız. Bu konuda hiçbir şüphe yoktur. Vatandaşlarımız hiçbir tereddüte kapılmasınlar. Kanatlı tüm kümes hayvanlarını itlaf edeceğimiz için vatandaşlar hayvanlarını saklamayıp gelen itlaf ekiplerine teslim etsinler.” dedi.
Van ili riskli bölge olduğu için birinci tur itlaftan sonra, ikinci turları da yapacaklarını kaydeden Vali Tanılır, bahar aylarında kar yerden kalktıktan sonra yeniden dezenfeksiyon işlemlerini yapacaklarını sözlerine ekledi.