3 bin 500 örnekte kuş gribine rastlanmadı

Kuş gribi şütphesiyle Karadeniz'deki 9 ilden Samsun'a gönderilen örneklerin laboratuar sonuçları açıklandı.

Bu arada Samsun’da iki ayrı olayda şüphe üzerinde hastaneye kaldırılan 3’ü çocuk 4 kişinin hasatlık hikayelerinde temas ettikleri tavukların da analiz sonuçlarında kuş gribi virüsü bulunmadığı bildirildi.
Samsun’da bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne kuş gribi vakasının görülmesinden sonra 3 bin 500 örnek geldi. Samsun’un yanı sıra Sinop, Amasya, Tokat, Sivas, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’den Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gelen örnekler laboratuarda tahlil edildi. Şu ana kadar hiçbir örnekte kuş gribi virüsü bulunmadığı için İzmir Bornova’da bulunan laboratuara sonuçların teyit edilmesi için örnek gönderilmedi.

Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürü İsmail Aydın, halkın duyarlı olmasının işlerini kolaylaştırdığını ancak bir panik havasına neden olmadığını söyledi. İlk günlerde gelen önek sayısının hızının azaldığını dile getiren Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Aydın, sabahlara kadar süren çalışmalarla bazı günler 500’ü aşan örneklerin tahlilinin yapıldığını aktardı.
Karadeniz bölgesinde şu ana kadar kuş gribine rastlanmadığını ifade eden Aydın, “Şu ana kadar şüpheli vakalarla bile rastlanmamıştır. Biz haftanın 7 günü 24 saat hizmet veriyoruz, laboratuarlarımız sürekli açık. Numuneleri kurye vasıtası ile alıyoruz. Panik havasına gerek yok ancak kuş gribi tek tek ölümler değil kitle ölümleri yapıyor. Bu sebeple kitle ölümü varsa vakit geçirilmeden ilgili birimlere haber verilmeli ve bunlarla temas sağlanmalı.” dedi.
Kanatlı hayvanların ölümünde güncel olduğu için kuş gribinin akla geldiğine değinen Aydın, “Kanatlı hayvanlar çok çeşitli sebeple ölebiliyor. Hele bu zamanda hava ve açlıktan daha fazla ölüm olabiliyor. Zaten halk arasında hep tavuk gibi öldü denmez mi, zaten bunların dayanıklılığı fazla değil. Halkın bilinçli olması bizim işimizi kolaylaştırıyor ama bir korku havası gereksiz. Bölgemizde şu ana kadar hastalık yok tedbirli olunmalı ancak paniğe boğulmaya gerek yok.” diye konuştu.