3 boyutlu filmde gözlük kullanmaya gerek kalmayacak

Bir grup araştırmacı, 3 boyutlu görüntüde bilim dünyasında ilgiyle karşılanan buluşa imza attı.

Arizona Üniversitesi’nde doktora yapan Savaş Tay’ın da aralarında olduğu bir grup araştırmacı, 3 boyutlu görüntüde bilim dünyasında ilgiyle karşılanan buluşa imza attı. 3 boyutlu gözlükler pek yakında çöpe atılacak.

Amerika’da Savaş Tay adlı Türk doktora öğrencisinin başını çektiği bir grup araştırmacı, 3 boyutlu görüntü tekniğinde devrim sayılacak bir buluşa imza attı. Arizona Üniversitesi’nde Savaş Tay, Nasser Peyghambarian ve arkadaşlarının geliştirdiği holografi tekniğinde; gözleri yoran ve bulantı hissi oluşturan gözlüklere gerek kalmaksızın normal gözle üç boyutlu görüntüler izlenebilecek. Çalışmada, araştırmacılar, görüntüyü birkaç dakika kaydeden ve saatlerce saklayan 10X10 cm boyutundaki özel bir plastik film kullanarak, üç boyutlu projeksiyon sistemi geliştirdi. Zaman’ın sorularını cevaplayan Türk bilim adamı Savaş Tay, buluşun askerî ve tıbbî alanlar olmak üzere pek çok yerde kullanılacağını belirtiyor.

Ünlü bilim dergisi Nature’da buluşla ilgili makalenin yayınlanmasından sonra bir anda dünyanın önemli medya organlarının gündemine giren proje için Tay, “Makale, yayınlandıktan bir iki saat sonra medyanın dikkatini çekti. BBC, Daily Telegraph, Bloomberg News, Physics Today, Science ve New Scientist dergileri röportajlar yaptı.” dedi.

Tay, bilim dünyasını heyecanlandıran buluş için şunları söyledi: “İnsan ve diğer canlılar doğadaki görüntüleri 3 boyutlu görüyor. Fakat günlük hayatta kullanılan televizyon, bilgisayar ekranı gibi göstergeler 2 boyutlu olduğu için algılamada ciddi eksikliklere sebep oluyor. Derinlik olarak da tabir edebileceğimiz 3. boyutun görüntüye dahil olması çok önemli bir avantaj. Üç boyutlu görüntü tekniklerinin en avantajlısı ise holografi tekniği; çünkü herhangi bir gözlük kullanmadan doğrudan ekran üzerinde 3 boyutlu görüntü elde etmeyi sağlıyor. Günlük hayatta hologramları zaten kullanıyoruz, buna bir örnek olarak kredi kartlarının üzerindeki küçük hologramları gösterebiliriz. Holografi ve 3 boyutlu görüntülemeyi Star Wars gibi bilim-kurgu filmlerinden de hatırlıyoruz.”

Tay; “Bizim yaptığımız buluş, 3 boyutlu holografik göstergelerin silinebilmesini ve üzerine yeni görüntüler kaydedilebilmesini sağlamak oldu. Şu anki prototip üç dakikada yeni bir görüntü kaydedebilecek nitelikte. Bu silinme ve yeniden kaydedilebilme özelliği 3 boyutlu göstergelerin kullanım alanlarını ciddi derecede artıracak ve 3 boyutlu görüntü başına düşen fiyatı çok daha aşağıya indirecek.” dedi. üç sene önce Amerikan Hava Kuvvetleri’nin bu proje için Arizona Üniversitesi’ndeki gruba yatırım yaptığını belirten Savaş Tay, ilk prototipi bir sene önce geliştirdiklerini söyledi.