3. Dünya Savaşından bahsetti

Irak ve Afganistan’daki ABD birliklerinin komutanı Orgeneral John Abizaid, Üçüncü Dünya Savaşı'ndan bahsetti.

Irak ve Afganistan’daki ABD birliklerinin komutanı Orgeneral John Abizaid, Üçüncü Dünya Savaşı’ndan bahsetti.
Amerikan ordusu 2001’de Afganistan, 2003 yılında da Irak işgalini başlattığında Bush yönetimi, “Bölgeye barış ve özgürlük getirmek için gidiyoruz” demişti.
Ancak bölgede geçirilen 5 yıl, dünya barışına katkı getirmek bir yana dursun terörizmin yükselişine sahne oldu. Dün ABD’nin bölgedeki güçlerini kontrol eden en üst düzey komutanı da bu durumu çok açık sözlerle dile getirdi. ABD’nin Ortadoğu, Asya ve Afrika’daki güçlerinin (CENTCOM) komutanı Orgeneral John Abizaid, İslamcı militanların yükselişinin derhal durdurulmaması durumunda dünyanın üçüncü bir savaşa tanık olabileceğini söyledi. Harvard Üniversitesi’nde konuşan general şu ifadeleri kullandı: 1920 ve 30’larda Avrupa’da faşizmin yükselişi İkinci Dünya Savaşı’na temel oluşturdu. Şimdi El Kaide gibi örgütlerin kendilerine referans aldığı ideoloji yükselişte. Bugün dünya İslamcı militanları durdurmak için bir yol bulamazsa yarın Üçüncü Dünya Savaşı’yla karşı karşıya kalacak.
6 AY SÜREMİZ VAR
Eğer durdurulmazlarsa İslamcı militanlar yaşamlarını sürdürecek bir yer bulacak ve kitle imha silahları geliştirmek için avantaj elde edecek. Bu ciddi bir tehlike. Dünya 3 büyük sorunla karşı karşıya. İsrail-Arap sorunu, İran ve İslamcı militanların yükselişi… Ve bu 2 sorunun bir araya geldiği tek bölge var: Irak… 6 ay içinde ilerleme kaydetmek zorundayız. Irak’ta askeri çözüm olmaz. Ordu sadece yerel yönetimlerin istikrara kavuşması için zaman kazanabilir. Umutsuz değilim, bu savaşı önlemek elimizde.
En tepeye tırmanan Arap asıllı general
John Abizaid, Amerikan ordusunda görev yapan en üst düzey Arap asıllı general. 56 yaşındaki Abizaid, Lübnan göçmeni Hıristiyan bir ailenin çocuğu olarak California’da doğdu. Amerikan Harp Akademisi West Point’i bitirdikten sonra Ortadoğu konusunda yüksek lisansını Harvard Üniversitesi’nde yaptı. Arapça ve İngilizce olmak üzere iki ana dili var. Kuzey Irak ve Bosna görevlerinde yer aldıktan sonra Tommy Franks’ten Asya, Afrika ve Ortadoğu’da 27 ülkede bulunan 250 bin ABD askerini kontrol eden merkez komutanlığı (CENTCOM) devraldı.
Çekilirsek felaket olur
Abİzaİd Irak’ta çekilme konusunda takvim belirlenmesini isteyen Demokrat Parti’ye sert eleştiriler yöneltiyor. Bölgede istikrarı sağlamak için Irak’taki 152 bin Amerikan askerine 20 bin ek güç gerektiğini söyleyen Abizaid, senatoda yaptığı konuşmada bu kaygılarını şu sözlerle dile getirdi: “Çekilme konusunda Amerika’da yaşanan tartışmalar direnişi güçlendiriyor. Görev bitmeden çıkarsak felaket olur. Bu savaşta yenilemeyiz.”