3. Egitim Kurultayi Antalya’da basladi

ANTALYA - Ulusal Egitime Destek Kampanyasi çerçevesinde yapilan 3'üncü Egitim Kurultayi, Antalya'da basladi.

Cumhurbaskani Sezer’in esi Semra Sezer’in öncülügünde 8 Eylül 2001 yilinda baslanan Ulusal Egitime Destek Kampanyasi çerçevesinde yapilan egitim kurultaylarinin üçüncüsü Antalya’da yapiliyor. 18 Kasim’a kadar sürecek Egitim Kurultayi’nin ilki Istanbul’da, ikincisi Izmir’de yapilmisti.

Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenen kurultay, açilis konusmalariyla basladi. Açilista konusan Semra Sezer, 3’üncü Egitim Kurultayi’nda 2001 yilinda baslatilan Ulusal Egitime Destek Kampanyasi’nin tüm yönleriyle ele alinacagini, ulasilan sonuçlar ve yeni projelerin, karsilasilan sorunlar ile egitimde en iyiye ulasmak için neler yapilabileceginin konusu üzerinde durulacagini belirtti. Geride kalan 4 yilda ülke genelinde mutlu bir Türkiye için çok basarili çalismalara imza atildiginin altini çizen Sezer, elde edilen her basarili sonucun yeni çalismalar için güç verdigini vurguladi.

Dünyanin hizla nitelikli egitim ve yüksek ögretim almis olmayi gerektiren bir sektörel yapiya dönüstügünü kaydeden Sezer, “Yüce Atatürk, Türk Aydinlanma Devrimi’nin basariya ulasmasi yolunda egitime özel ilgi göstermis, cahilligin önlenmesi, egitimin kalitesinin artirilmasi, tüm yurda dengeli biçimde yayginlastirilmasi ve toplumun aydinlatilmasi için öngörülü çalismalarda bulunmustur. Bunun yaninda Atatürk, Türk Ulusu’nun her alanda güçlenmesi için kadinin yüceltilmesini tek çikar yol olarak görmüs ve göstermistir. Cumhuriyet’in ilaninin ardindan, kadinlarimizin bilgisizlikten kurtarilmasina öncülük taninmistir” dedi.

Ilkögretimdeki okullasma oraninin yüzde 96’ya ulastigina deginen Sezer, okul öncesi egitimde ise, yüzde 25 olan okullasma orani hedefinin yarisina ulasildigini söyledi. Egitimde çagdas ülkeler düzeyini yakalayabilmek için ilkögretimde okullasma oraninin yüzde 100’e yükseltilmesi gerektigine isaret eden Sezer, “Bu kapsamda uygulanan politikalar gözden geçirilmeli, özellikle kiz çocuklari ve gelismemis bölgeler üzerinde yogunlasilmalidir. Bir toplumda okuma-yazma oraninin düsük olmasi, toplumdaki iletisimi yavaslatmaktadir. Bu nedenle dünyada hemen her ülkede okur-yazarlik oranini artirmaya yönelik egitim programlari uygulanmaktadir” diye konustu.

Yapilan arastirmalarin Türkiye’de yaklasik 7.5 milyon kisinin okuma-yazma bilmedigini ortaya koydugunu dile getiren Sezer, bu oranin büyük kisminin kadinlardan olustuguna dikkat çekti. Sezer, sözlerini söyle sürdürdü: “Ulusal Egitime Destek Projesi kapsaminda, geride kalan dört yilda yaklasik 5 milyon yurttasimiza çesitli kademelerde egitim olanagi sunulmustur. Bundan sonrada çalismalarimiz devam edecektir. Kampanyamiza destek saglayan basta Milli Egitim Bakanligi, valilerimiz ve esleri, kaymakamlarimiz, tüm kurum ve kuruluslarimiza tesekkür ediyorum.”

Ulusal Egitime Destek Kampanyasi çerçevesinde 2003 yilinda “Antalya’da Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasin” projesi baslatildigini kaydeden Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ise, simdiye kadar 22 bin kisiye okuma-yazma ögretildigini belirtti. Dünyada yasanan bütün olumsuzluklarin temelinde egitimsizligin yattigi gerçeginin göz ardi edilemeyecegini vurgulayan Vali Yüksel, “Antalya’da su an 70 binin üzerinde okuma-yazma bilmeyen insanimiz bulunuyor. Bunu kabullenmemiz mümkün degil. Yetkililer olarak, bu sorun çözülemedigi sürece basimiz dik olarak yürüyemeyiz” ifadelerini kullandi.

Kurultaya katilan Milli Egitim Bakanligi Çiraklik ve Yaygin Egitim Genel Müdürü Esat Sagcan da, dünyada 880 milyon kisinin okuma-yazma bilmedigini söyledi. Üçüncü bin yilin yasam boyu ögrenme yili olacagini vurgulayan Sagcan, Ulusal Egitime Destek Kampanyasi kapsaminda 2001 yilindan bugüne kadar ülke genelinde yaklasik 1 milyon kisiye okuma-yazma ögretildigini açikladi.

Öte yandan Antalya’da okuma-yazma kurslarina katilan Emine Güner, kürsüye çikarak “Atatürk” isimli siiri okudu. Güner, Türkiye’nin tarihi ve dogal zenginliklerini, kaynaklarini okudukça mutlu oldugunu söyledi. Egitim Kurultayi’na açilis konusmalarinin ardindan ara verildi. Daha sonra etkinlikler gün boyu devam etti.