3 katlı camide çıkan yangında kundaklama şüphesi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde camide çıkan yangın itfaiye müdürlüğü ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde camide çıkan yangın itfaiye müdürlüğü ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü. 3 katlı caminin her kartında çıkan yangınla ilgili ekipler kundaklama şüphesi üzerinde duruyor.

Ereğli’ye bağlı Kepez Mahallesi Mahmutpaşa Caddesi’nde bulunan Mahmutpaşa Camii’nde öğlen saatlerinde yangın çıktı. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Soğutma işleminin tamamlanmasının ardından yangının çıkış sebebini araştıran ekipler caminin kundaklanmış olma ihtimali üzerinde durdu. Caminin hutbesinde çıkan yangından dolayı tavanın çöktüğü görülürken, her ayrı katta çıkan yangınla ilgili caminin yakılmak istendiği, yangının kişi ya da kişiler tarafından yakılmak istemiş olabileceği düşüncesiyle İlçe Emniyet Müdürlüğü Olay yeri inceleme ekipleri yanan camiye sevk edildi.

Bu sırada çevre halkı ile görüşen ve yangınla ilgili araştırma yapan polisler, cami imamı Mustafa Özer ve bir görgü şahidinin ifadeleri doğrultusunda 13 yaşında ki çocuk ve babasını ifadeleri için Bağlık Polis Karakolu’na götürdü.

Yanan camiye gelen olay yeri inceleme ekipleri, yangının çıktığı katlarda yangını çıkartan kişi ya da kişilerle ilgili delil araması yaptı. Cami imamı Mustafa Özer, camideki eşyaların yerleri ile ilgili polise bilgi verdi. İmam Mustafa Özen camide 2-3 ay öncede bir yangın çıktığını ancak bu seferkinin bilinçli olarak yapıldığını düşündüklerini söyledi.

Bu sırada öğle namazına gelen cemaat caminin yandığı haberini şaşkınlıkla karşıladı. Cami önünde bekleyen cemaat namazlarını kılmak için başka bir camiye gitti.

Polis, yangınla ilgili soruşturma başlattı.