‘3. köprü iki köprünün arasına yapılmamalı’

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan 3. köprünün iki köprü arasında olmasının olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi.

İBB Başkanı Topbaş, Boğaz’a yapılacak 3. köprüyle ilgili olarak çalışmaların İstanbul’un dokusu ve özellikleri dikkate alınarak yürütülmesi gerektiğini söyledi. Başkan Topbaş, 3. köprünün mevcut iki köprü arasına yapılmasına sıcak bakmadığını ve güzergah konsunda İstanbul’un ormanlarının ve sonradan oluşabilecek yapılanmaların dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Başkan Topbaş, “Fatih Köprüsü aynı zamanda ulusal bir görev de görüyor. Yeni köprü aynı ulusal, hatta evrensel nitelikte olmalı. Doğu-Batı güzergahında Marmaray projesi günde 150 bin yolcu taşıma kapasitesi ile yapılıyor. Bu da bir yönden biraz daha az trafik demek. Yapılacak 3. köprünün iki köprü arasında olmasına sıcak bakmıyorum. Bağlantı yolları ile E-5 ve TEM Otoyollarının yükünü daha da artırır. Yeni köprünün kullanım anlamında transit hizmeti de verecek şekilde tasarlanması gerekir.” dedi.

Yeni yapılacak köprünün güzergahı olarak şimdiki köprülerin kuzeyinde bir yerlerden bahsedildiğini anlatan Topbaş, “Ama tam olarak neresi olduğunu bilmiyorum. Bu konuda asıl kararı alacak olan Bayındırlık Bakanlığı’dır. Biz sadece bilgi verme konumundayız. Önemli olan yeni yapılacak köprünün İstanbul’un ormanlarına, su havzalarına zarar vermemesi ve yeni yapılanmalara da imkan tanımaması olmalıdır. Mümkün mertebe transit mantığıyla hareket etmek lazım.” şeklinde konuştu.