‘3. köprü yapılacak ama nereye yapılacağı netleşmedi’

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, İstanbul'a yapılması planlanan 3. köprünün Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacağını belirterek yeni köprü için 4 güzergah belirlendiğini ancak tam olarak hangi bölgede yapılacağının netleşmediğini söyledi.

3. köprüyle ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydeden Özak, “Biri, iki köprü arasında olmak üzere 4 güzergah belirlendi. Bunlardan 3’ü diğer köprülerin kuzeyinde. Önemli olan yapılacak yeni köprünün İstanbul’un dokusu ve trafik modlarına uyum sağlamasıdır.” dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, Kuamuoyunda uzun zamandır tartışılan İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprünün yeriyle ilgili olarak henüz net bir karar alınmadığını belirtti. Belirlenen 4 güzergah üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü anlatan Özak, “Yeni köprü Yap- İşlet- Devret modeliyle yapılacak. Biri iki köprü arasında olmak üzere 4 güzergah üzerinde çalışmalar yapılıyor. Diğer 3 güzergah ise köprülerin kuzeyinde bulunuyor. Biz yeni köprüyle ilgili olarak çevreye zarar vermeyecek, kamulaştırma maliyeti az olan ve İstanbul’un suyuna zarar vermeyecek güzergahları araştırıyoruz. Yeni köprünün ulaşım modlarıyla uyumlu olması da önemli.” şeklinde konuştu.

Yeni köprünün transit geçişlerde kullanılmasıyla ilgili bir soruya ise Bakan Özak, “Transit olmasından ziyade İstanbul trafiğine çözüm olması gerekir. Ayrıca transit geçişler için de elbette kolaylık sağlayacak.” dedi.

Boğaz’daki köprülerin bakımlarıyla ilgili olarak da Japonlarla işbirliği halinde olduklarını anlatan Bakan Özak, deniz altında kalan köprü bacakları için japon bir ekiple çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.