3 milyon kişi sokağa döküldü Fransa’da hayat felç

İstihdam yasasına karşı çıkan gençlerin isyanıyla sarsılan Fransa’da tansiyon yükseliyor.

Gösterilerde güvenlik güçleriyle gençler arasında çatışmalar çıkarken Paris’teki yürüyüşün sonunda savaş sahnelerini andıran olaylar yaşandı. Hükümet ise artan gerilime ve tepkilere rağmen geri adım atmamakta ısrarlı. Başbakan Dominique de Villepin, dün yeniden yasanın geri çekilmeyeceğini açıkladı. Gerilimi Zaman’a değerlendiren anamuhalefetteki Sosyalist Parti lideri François Hollande, hükümeti gençlerin çığlıklarına karşı ‘sağır olmakla’ suçladı. Öğrenci isyanının Fransa’yı derin bir krize doğru sürüklediğini söyleyen Hollande, hükümetin yasayı derhal geri çekmesini istedi ve uyardı: “Aksi takdirde bütün ülke bundan çok büyük zarar görecek.”

Öğrencilere destek için ilan edilen genel grev nedeniyle hayatın felç olduğu ülkede sendikalara göre 3 milyon, polise göre ise bir milyon kişi istihdam yasasının iptal edilmesi için sokaklara indi. Ülke genelinde düzenlenen yürüyüşler, hükümeti protesto gösterisine dönüştü. Paris’te göstericiler, yasanın öngördüğü iki yıllık deneme süresine atıfta bulunarak, “De Villepin, Chirac! Deneme süreniz bitti, istifa” sloganları attı. Zaman zaman sağanak halinde yağan yağmur altında yürüyen göstericilerin üzerlerindeki ‘genel rüya’, ‘atılabilir gençlik’ gibi afişler dikkat çekti. Paris’te sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı İtalya Meydanı’nda başlayan yürüyüşün sonunda güvenlik güçleri ve gençler arasında savaş sahnelerini andıran çatışmalar yaşandı. Polis, taş, sopa ve cam şişelerle saldıran maskeli gençleri durdurmak için sık sık bombası kullandı. Olayların yaşandığı Cumhuriyet Meydanı’nda balkonlara çıkan Fransızlar, polisten kaçan göstericilerin üzerine kuru gül parçaları döktü. Paris’teki gösteride yüzden fazla kişi gözaltına alındı. Gösterilere, çocuk ve yaşlıların da katılması dikkat çekti.

Olayları Zaman’a değerlendiren anamuhalefetteki Sosyalist Parti lideri François Hollande, öğrenci isyanının Fransa’yı derin bir krize doğru sürüklediğini söyledi. Hükümeti, gençlerin ‘çığlıklarına’ karşı ‘sağır olmakla’ suçlayan Hollande, hükümetin yasayı derhal geri çekmesi gerektiğini söyleyerek isyanı durduracak tek çözümün bu olduğunu söyledi. Aksi takdirde ülkedeki sosyal gerilimin daha da yükseleceğini ve bunun da herkese zarar vereceğini dile getiren Sosyalist lider, “Fransa krize saplandı.” şeklinde konuştu.

Hem ‘yasayı protesto etmek hem de isyanı gözlemlemek için’ gösteriye katılan Fransız öğrenci Aude (26) ise eylemlerde şiddet olaylarının artmasına dikkat çekerek, “Şimdi diyalog zamanı değil. Çatışma var. Yasa hemen geri çekilmeli.” diyor. İngiltere’de sosyoloji doktorası yapan Aude, Fransız gençliğinin 90’lı yıllardan bu yana bunalım yaşadığını belirterek istihdam yasasının isyanı ateşlediğini düşünüyor.

Grev nedeniyle ülke genelinde hayatın akışında büyük aksamalar oldu. Fransa’yı felç eden grevden en çok ulaşım ve dağıtım sektörü etkilenirken büyük şehirlerin normal zamanlarda dolu olan geniş bulvarları boşaldı. Eyfel Kulesi ziyaretçilere kapatıldı. Eylemler nedeniyle zaten derslerin yapılamadığı lise ve üniversitelerde ise eğitim durma noktasına geldi. Sendikalar, hükümetin geri adım atmaması durumunda yeni grevler düzenlemeyi planlıyor. Öğrenci sendikaları, hükümetle diyalog için önce yasanın geri çekilmesini şart koşuyor. Ülkede gerilimin iyice artması üzerine Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Paris dışındaki ziyaretlerini iptal etti.