3 MİT mensubunun açığa alındığı anlaşıldı

MİT, hukuk devleti ilkesine bağlılığını gösteren örnek davranışa imza attı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Her kurum yanlış yapanı kenara koyacak, o kadar” sözleri, dikkatleri Ergenekon kapsamında yürütülen soruşturmalar nedeniyle tutuklanan veya şüpheli olarak adlandırılan isimlere çevirdi. Bu çerçevede Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) önemli bir adım attığı ortaya çıktı. Erzincan soruşturması kapsamında tutuklanan aralarında MİT Erzincan İl Müdürü’nün de bulunduğu 3 MİT munsubu açığa alınarak, yerlerine yeni isimler atandı. MİT görevlileri yargılamanın sonucunda hüküm giyerlerse, teşkilattan ve memuriyetten çıkarılacak. Beraat etmeleri durumunda ise görevlerine dönebilecekler.

AYRI OLAYDAN TUTUKLULAR

Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan onlarca subaydan hiçbirini açığa almadı ve yerlerine atama yapılmadı. Genelkurmay Başkanlığı, söz konusu subayların görevden alınmamasına gerekçe olarak ise iddiaların ispat edilmemiş olmasını gösterdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ise Erzincan’daki Ergenekon soruşturmasına doğrudan taraf olarak davanın 1 numaralı sanığı Orgeneral Saldıray Berk’e sahip çıkarak “Arkasındayız” dedi. Aynı soruşturmada 5 Şubat 2010’da tutuklanan ve hâlâ tutuklu bulunan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu’nun yerine ise herhangi bir atama yapılmadı. Gençoğlu, kağıt üzerinde hâlâ Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı.

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Erzincan’daki Ergenekon soruşturmasında tek tutuklanan askerler değildi. Albay Dursun Çiçek imzalı “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesini uygulamaya çalışırken suçüstü yakalanan ve gözaltına alınanlar arasında MİT Erzincan İl Müdürü Ş.D. ile MİT mensupları S.B.İ. ve K.Ü de vardı. 7 Aralık 2009’da Savcı Osman Şanal tarafından sorgulanan MİT görevlileri, çıkarıldıkları Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bazı çevreler, MİT’çilerin savcı tarafından sorgulanmasının ve tutuklanmasının Müsteşar Emre Taner’i rahatsız ettiğini ileri sürdüler. Ancak gerçekte böyle bir rahatsızlığın olmadığı ortaya çıktı.

YARGI ETKİLENMESİN

MİT Müsteşarlığı’nın, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan 3 personeli, “soruşturmanın selahiyeti açısından” açığa aldığı ve yerlerine yeni görevlendirme yaptığı öğrenildi. Adil yargılamayı etkilemek istemediği için personelini görevden alan MİT, görevlilerin nihai durumu için yargılamanın sonucunu bekleyecek. Davanın sonucunda görevliler suçlu bulunup hüküm giyerse, teşkilattan ve memuriyetten çıkarılacak. Beraat etmeleri durumunda ise görevlerine geri dönmeleri gündeme gelebilecek.

BUGÜN