3 uyuşturucu şebekesi çökertildi

Uluslararası uyuşturucu kaçakçılarına yönelik olarak İstanbul'un 3 ayrı ilçesinde düzenlenen "Bosna" adlı operasyonda 177 kilo uyuşturucu ele geçirildi.

Avrupa ve Balkan ülkelerine gönderilmek istendiği belirlenen uyuşturucu ile ilgili olarak 3’ü mal sahibi biri yabancı uyruklu kadın olmak üzere toplam 15 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Silivri’de “Bosna” adlı uyuşturucu operasyonu düzenlendiği bildirildi. Büyükçekmece’de 16 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen operasyonda, TIR’ın gizli bölmelerine yükledikleri 48 kilogram eroini Almanya’ya göndermeye çalışan aralarında mal sahibi İ.B., TIR şoförü M.K.’nın da bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Küçükçekmece’de 20 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen operasyonda ise, Balkan ülkelerine gönderilmek istenen 126 kilo eroin ele geçirildi. Uyuşturucunun sahibi olduğu ileri sürülen T.A. ve şoför H.K.’nin de aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Silivri’de ise 21 Şubat 2007 günü düzenlenen operasyonda, TIR’ın gizli bölmesinde Almanya’ya gönderilmeye çalışılan 3 kilo eroin bulundu. Uyuşturucunun sahibi olduğu ileri sürülen A.A. ve TIR şoförü S.E.’nin de aralarında bulunduğu 5 kişi yakalandı.

Gözaltına alındıktan sonra emniyette sorgulanan zanlılardan bazıları, “Bizim uyuşturucudan haberimiz yok. Biz işadamayız, ticaret yapıyoruz” diye kendilerini savunurken, bazıları da “Yakalanan otomobil benim değil ben sattığım otomobilin parasını almaya gidiyordum” diye kendini savundukları öğrenildi.

Polisteki sorgusu tamamlanan 15 kişiden 9’u adliyeye sevk edildi.