’30-40 yıllık tahribat vardı’

Başbakan Erdoğan, AK Parti Grubu'nda partililere seslendi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Meclis Grubu’nda partililere seslendi. Sözlerine, “Sizlere bazı iyi haberler vererek başlamak istiyorum” diyerek başlayan Başbakan’ın konuşması özetle şöyle:

Gelişmek için zihni engelleri aşmak zorundayız. Hiçbir şey yasakların ve yoksulluğun gerekçesi olamaz. Ülke olarak hala geçmişte bazı yolsuzluklar ve yasaklar devlet sırrının arkasına sığınılarak yapıldı. Sırlar dünyası açık ve şeffaf bir devlet düzeninin anlayışı olamaz mı? Bir hükümet olarak bunu sağladık. Şeffaf devlet ilkesi anlayışını ortaya koyduk. Halkın bilgi edinme kaynaklarını açtık. Eşitlik tarafsızlık ve açıklık ilkesinin bir sonucu olarak vatandaşlarımız artık bu hakkı kullanıyor.

AK Parti’den bazı milletvekilleri mal varlığı bildirimi konusunda bir yasa teklifi hazırladı. Bu şeffaflaşma adına önemli bir adımdır.

Dönemimizde sadece son 4 yılın tahribatı değil 30-40 yılın biriken tahribatlarını ortadan kadırdık. Türkiye büyük bir atılım sürecine girdi.

Son işsizlik rakamlarının somut ilerlemenin en önemli göstergelerinden biridir. Orta sınıfı yeniden inşaa ediyoruz. Bu dönemde söz verdiğimiz 5 bin dolarlık kişi başına düşen milli geliri nasıl gerçekleştirdiysek ikinci dönemde de 10 bin dolara çıkaracağımıza eminiz. hedefimiz Türkiye’nin tümünü zenginleştirmek. Yaşam kalitesi artı ev araba almak artık hayal değildir.

4 milyon kişi yoksulluk sınırının üstüne çıkarak orta sınıfa katılmıştır. Yoksulluk temel hizmetlerden yararlanmak için engel olmaktan çıktı.

Ekonomide elde ettiğimiz başarılar istihdamın yapısında da önemli gelişmelere neden oldu. Dün açıklanan işsizlik rakamları bunun göstergesidir. İşsizlik bizim dönemimizde 10.3’ten 9.3’e geriledi.