30 Milyon Euro

Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin 1. etabı olan Ankara-Eskişehir kesiminin saatte 200 kilometre'den 250 kilometre hıza uygun olarak yapılmasının maliyetinin 195 milyon Euro değil, 30 milyon Euro olduğu bildirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Ankara-İstanbul hızlı tren projesi ile ilgili iddialara cevap verildi. Proje kapsamında; Ankara-Eskişehir kesiminin saate 200 kilometreden 250 kilometre hıza uygun olarak yapılmasının maliyetinin 195 milyon Euro değil, 30 milyon Euro olduğunun ifade edildiği açıklamada, 2000 yılından 2003 yılına kadar proje ile ilgili hiç bir işlem yapılmadığı hatırlatıldı. ‘Ankara-Haydarpaşa Mevcut Demiryolunun İyileştirilmesi’ olarak ismi değiştirilen projenin, 2003 yılında kredi işlemleri tamamlanarak 2004 yılında inşaatına başlanıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, “İhale edilen haliyle, geometrik değerleri düşük mevcut hattın yanına, ikinci bir hat yapılarak çift hatta dönüştürülmesi, yapım ve işletme zorlklarına yol açacaktır. İnşaa edilen hatta, hem yük hem yolcu trenlerinin çalıştırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak hızlı tren hatlarında hem yük hem de yolcu trenlerinin çalıştırılması uygun görülmemektedir. Dolayısıyla ihale edilen haliyle, aynı hatta yük ve yolcu trenlerinin çalışması sakıncalara neden olacaktır. Ayrıca, mevcut hattın tamamında dar yarı çaplı kurpların yarıçaplarının büyütülmesi, TCDD’ye yeni yol yapımı kadar maliyet getirmektedir. Bütün bunlar değerlendirilmesi sonrasında, yapılacak olan çift hat, mevcut hattan bağımsız hale getirilmiştir.” denildi.