30 yaşından sonra tüp bebek olmak zor

Türkiye'de 30 yaşın altında tüp bebek sahibi olma başarısı yüzde 54-58 olarak gerçekleşirken; bu oran 30-35 yaş arasında yüzde 50'ye, 38-40 yaş arasında ise yüzde 40'lara kadar düşüyor.

Ulusal Üreme ve Tıbbı ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, tüp bebek yönteminde yumurtalık rezervinin başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğunu belirtti. Erkekte sperm yapımının sürekli olduğunu, ancak kadınların var olan yumurtayı kullandıklarını, yeni yumurta yapma şanslarının olmadığını aktaran Yaralı, anne karnındaki 5 aylık bir kız bebeğin her iki yumurtalığında 7 milyon yumurta bulunduğunu, bunların daha doğarken 6 milyonunun kaybedilerek bir milyona, 13 yaşındayken 700 bine, 35 yaşında ise 25 bine indiğine dikkat çekti. 35 yaştan sonra daha hızlı bir kayıp yaşandığını vurgulayan Yaralı, 35-38 yaşları arasında düşük oranlarının da arttığını söyledi.

Yaralı, yumurtalık rezervlerini azaltan yaş sınırı dışında başka etkenler olduğuna da dikkat çekti. Yumurtalıklardan geçirilmiş kist cerrahisinin yumurtalık rezervlerini de etkileyebileceğinin altını çizen Yaralı, “Gereksiz yere hiçbir şekilde yumurtalıklara dokundurulmaması gerekiyor. Doğurganlık çağında birtakım kistler olur ve kaybolur bunlara gereksiz cerrahi müdahale yapılmaması fevkalade önemlidir. Elbette bazı kistler vardır ki, cerrahi tedavi gerektirir. Ama bu cerrahi tedavi esnasında mikro cerrahi prensiplerine göre yumurtalığa en az zarar verecek şekilde kistin çıkarılması esastır. Bu ne kadar iyi koşullarda yapılsa da yumurtalığa bir travmadır. Bunun vermiş olduğu hasarın derecesi de daha sonraki yumurta rezervi açısından belirleyicidir.” diye konuştu.

Prof. Yaralı, ağır sigara tiryakiliğinin de yumurtalıkları etkilediğini bildirerek, “Günde 10’dan fazla sigara içiminin, yumurtalık rezervini fevkalade olumsuz yönde etkilediğine dair kesin deliller var” dedi.

35 yaşı, çok genç bir yaş olmasına rağmen doğurganlık kapsamında ‘orta şeker’ bir yaş olarak nitelendiren Yaralı, şöyle devam etti: “38 yaşından sonra da ayların hesabını yapıyoruz. Dolayısıyla saygın bir tüp bebek merkezinde ortalama olarak başarı şansı, 30 yaşın altında yüzde 54-58’ler arasında, 30-35 yaş arasında ise yüzde 50 civarındadır. 35-38 yaş arasında azalmaya başlar.”

38-40 yaş arasında oranların yüzde 35-40’lara düştüğünü, 40 yaşından itibaren de yaklaşık olarak yüzde 25’ler civarında olduğunu anlatan Yaralı, 44-45 yaşında ise tüp bebekte başarı şansının sıfıra indiğini belirtti.