300 bin kişiye müjde

Hükümet iki önemli karara imza atmaya hazırlanıyor

Bakanlar Kurulu’nda önceki gün iki önemli adım atıldı. İlk olarak 215 bin geçici işçinin sürekli kadroya alınması için görüşmeler başlatıldı. İkinci olarak ise bizzat Erdoğan, TOKİ Başkanı Albayrak’ı arayarak konut taksitlerine yapılan yüzde 8.38’lik zammın yüzde 4.88’e çekilmesini istedi.

Hükümetten bir gecede 300 bin kişiye müjde

1-Başbakan telefon açtı, TOKİ’nin memur zammına bağlı olarak yapacağı yüzde 8.38’lik taksit artışı yüzde 4.88’e çekildi. Karar 100 bin aileyi kapsıyor 2-Hükümet 215 bin geçici işçiyi sürekli kadroya alma konusunu görüşüyor. Tasarı yasalaşırsa devleti 92 milyon YTL’lik ek yük bekliyor.

Hükümet, önemli kararlara imza atıyor. Önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında 215 bin geçici işçinin sürekli kadroya alınması konusundaki tasarıyı ele alınırken aynı gece Başbakan Erdoğan TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar’ı arayarak TOKİ’den konut alanların taksitlerine yapılacak yüzde 8.38’lik zammın yüzde 4.88’e çekilmesini istedi. TOKİ Başkanvekili Bayraktar, 100 bin aileyi ilgilendiren indirimle ilgili olarak “zararı sineye çekeceğiz” dedi. Hükümet aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyon 250 bin kişiyi ilgilendiren iki önemli karar alıyor. Bakanlar Kurulu’nda görüşülen 215 bin geçici işçiye sürekli kadro verilmesinin devlete 92 milyon YTL’lik bir ek yük getireceği hesaplanıyor. Ortalama 4 kişi olan aileleriyle birlikte bu karar yaklaşık 860 bin kişiyi yakından ilgilendiriyor.

İKİNCİ KARAR TOKİ’DEN

Bir diğer önemli karar ise TOKİ’den… Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) taksitli konut satışlarında taksit zamlarını bu yılın ilk yarısındaki memur maaş artışına endekslemişti. Yapılması gereken yüzde 8.38’lik artışı Başbakan Erdoğan yüksek buldu. Bu artış konusunda önceki gece TOKİ Başkanı Bayraktar’ı telefonla arayan Başbakan 82.5 YTL’lik ek ödemenin herkese yapılmadığını bu nedenle taksitlerdeki artış oranının genel artış oranı olan yüzde 4.88’de tutulmasını istedi. Uyarıyı dikkate alan TOKİ, ilgili bankalara dün bir yazı göndererek, bu yılın ilk yarısı için öngörülen taksit artış oranını yüzde 8.38’den yüzde 4.88’e çekti. TOKİ Başkanvekili Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre TOKİ’nin taksit indiriminden 100 bin aile yararlanacak. Bir başka deyişle ailelerin ortalama 4 kişi olduğu dikkate alınırsa TOKİ’nin indiriminden yararlanan 400 bin, geçiçi işçilerin de aileleriyle birlikte 860 bin kişi olduğu dikkate alınırsa hükümetin kararları devlete 100 milyon YTL’nin üzerinde ek bir yük getirecek.