300 dolara eve teslim kaleşnikof

Irak sınırından kaçak yollarla C-4 tipi patlayıcıdan Glock'a kadar her türlü silah Türkiye'ye sokuluyor

Danıştay saldırısında Alparslan Arslan’ın kullandığı Glock marka iki tabanca ile Trabzon’da rahip Santoro cinayetinde kullanılan Glock marka silahın Amerika’nın Irak ordusuna hibe ettiği silahlardan olduğunun ortaya çıkması, yeni soru işaretlerine yol açtı. 500 dolara Rus, 300 dolara Çin malı kaleşnikofları adrese teslim almanın mümkün olduğu belirtilirken, bu silahların Türkiye’ye kimler tarafından ve nasıl sokulduğu ise merak konusu.
Bağdat’ta, Amerikan kuvvetlerine teslim edilen silahların, İstanbul’da Alparslan Arslan’ın, Trabzon’da ise O. A.’nın eline nasıl ulaştığı, hangi güzergahtan geldiği, bu silahların kimlerle bağlantı kurularak Türkiye’ye ulaştırıldığı, hangi sınır kapılarından geçilip, hangi koruma kalkanının altında iki tetikçinin eline ulaştığı cevaplandırılması beklenen soruların başında yer alıyor.

SİLAHLAR ABD HİBESİ

Edilen bilgilere göre, Amerikan düşmanlığı uğruna ülkede silahlı eylem yapmayı göze alanlar, silahlarını ABD’nin Irak ordusuna hibe ettiği silahlardan sağlıyor. Güzergah olarak ise Suriye hattına dikkat çekiliyor. Habur Sınırkapısı’nın açıldığı Kuzey Irak yolunun yeterli güvenceye sahip olmaması ve Barzani ile PKK kuvvetlerinin yanı sıra, sınır boyunca rüşvet isteyen, mallara el koyan irili ufaklı silahlı gruplar da söz konusu. Bunun için Habur’a göre 400 kilometre daha uzak da olsa, Öncüpınar Gümrüğü tercih ediliyor.

GLOCK’LAR 2 YIL ÖNCE GELDİ

İki önemli suikastte ortaya çıkan Glock marka silahların 2 yıl önce Türkiye’ye giriş yaptığı söyleniyor. 2004 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başta olmak üzere birçok makama Öncüpınar Gümrüğünden silah yüklü kamyonların giriş yaptığı ihbarında bulunulmuş, ancak bunlar 2006 yılı Haziran ayına kadar uzun süre ciddiye alınmamıştı. O tarihte memur kimliğiyle Gümrükte göreve başlayan iki müfettiş, 6 ay süren bir çalışmanın sonucunda Öncüpınar’daki rüşvet çarkını ortaya çıkardı. Hem de kamera kayıtlarıyla. Bölgede bir çok insan Glock’ların 2 yıl önce Türkiye’ye sokulduğunu biliyor. “Silahlar Irak’tan temin ediliyor. Kuzey Irak yolu güvenli bulunmadığı için Suriye hattı tercih ediliyor. Genellikle Transit geçiş belgeleri düzenleniyor ve gece 20:00’dan sonra ki ıssız saatler tercih ediliyor” deniliyor.

İSTER RUS İSTER ÇİN MALI

Bu arada Kurban bayramından 1 ay önce yani 2006 yılının Aralık ayında aynı yerden Kaleşnikoflarla, bol sayıda C-4 patlayıcının Türkiye’ye sokulduğu söyleniyor. Rus yapımı olanlar için 500 dolar, Çin malı Kaleşinkoflar için ise 300 dolar fiyat biçiliyor. Peki bu silahlar Türkiye’de nerelere gidiyor? Tam olarak onu bilmek mümkün değil ama ikisinin nereye gittiği ve ne amaçla kullanıldığı belli. Bölgedeki hakim kanaat, bu silahların Tük İntikam Tugayı tarafından ülkeye sokulup, dağıtımının da aynı ekipçe yapıldığı yönünde.