300 köy yolu ulaşıma kapandı

Balkanlar'dan gelen ve yurdun tamamını etkisi altına alan kar yağışı, Kütahya'da da hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Gece geç saatlerde yağmaya başlayan kar nedeniyle Kütahya-Eskişehir ve Kütahya-Afyonkarahisar karayolunda onlarca araç mahsur kaldı. Karayolları ekiplerinin yol açma ve tuzlama çalışmaları yapması sonucu mahsur kalan araçlara kontrollü olarak izin verildi. Bölge trafik ekipleri ise sorumluluk bölgesinde kontrollerini sıklaştırarak zincirsiz araçların trafiğe çıkmasına izin vermedi.

İl Özel İdaresi Köylere Hizmet Götürme Müdürlüğü’ne bağlı 19 ekip 55 elemanla kapanan köy yollarında çalışmasını aralıksız sürdürüyor. İl merkezinde ise belediye ekipleri özellikle ana arterler ile rampa yollarda çalışmasını sürdürürken, temizlik ekipleri de kaldırımlardaki karları temizliyor. Yol temizleme çalışmaları nedeniyle il merkezinde yer yer küçük kar dağcıkları oluştu. Kütahya Valiliği tarafından oluşturulan kriz merkezi ise kar yağışının neden olduğu olumsuzluklara karşı önlem alma ve kapanan köy yolları ile ilin diğer il ve ilçelerle bağlantı yollarında oluşan trafik aksaklıklarını giderme noktasında denetimleri sıklaştırma kararı aldı.
Kar yağışının yoğunlaştığı gece saatlerinden itibaren özellikle Kütahya-Eskişehir ve Kütahya-Afyonkarahisar yolunda çok sayıda maddi hasarlı ve yaralamalı trafik kazası meydana geldi. Yetkililer sürücüleri kurallara uymaları ve zincir takmaları konusunda uyarıyor.